Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

bezpieczeństwo telefonu

5 porad, jak dbać o bezpieczeństwo telefonu

Wraz z ewolucją smartfonów, stajemy się coraz bardziej od nich zależni. Urządzenia te zaczynają zastępować nam coraz więcej rzeczy; kamery/aparaty, kalkulatory, latarki, budziki, karty płatnicze… A kiedy będziemy mogli korzystać z cyfrowych dokumentów tożsamości, nie będziemy musieli już nawet nosić przy sobie portfela z prawem jazdy czy dowodem osobistym.Ale jednocześnie oznacza to, że coraz bardziej będziemy musieli dbać o bezpieczeństwo telefonu, zarówno pod względem fizycznym, jak i cyfrowym.

Prosty przykład: ostatnio smartfon mojej dziewczyny zaczął nawalać, a korzysta ona z aplikacji zbiletem.pl (bilet komunikacji miejskiej na telefonie). Jak pewnie się domyślacie, telefon odmówił posłuszeństwa w trakcie kontroli biletów. Na szczęście obyło się bez mandatu, jednak jak się niedawno okazało, telefon nie miał najnowszego oprogramowania i był zainfekowany malware.

Im więcej rzeczy zastępuje nam telefon, tym wygodniej nam się żyje. I tym bardziej jesteśmy narażeni  na sytuację, w której nie będziemy mogli zrobić wielu prostych rzeczy, które przed “erą” smartfonów nie wymagały wiecznego posiadania tego urządzenia pod ręką.

Tworzenie kopii zapasowych naszych danych

Bezpieczeństwo telefonu to także bezpieczeństwo plików, jakie na nim mamy. A przechowujemy całe mnóstwo danych naszych smartfonach; kontakty, zdjecia, dokumnety z pracy/studiów. Wszystko stracimy w przypadku zniszczenia telefonu, jego infekcji przez agresywne wirusy lub przez kradzież urządzenia. Chyba że zrobimy kopię danych z telefonu. Takie aplikacje jak Dropbox, OneDrive czy Google Drive stają się coraz popularniejsze i słusznie. Korzystając z automatycznych backupów danych będziemy mieli pewność, że zawsze odzyskamy wszystko co mamy na telefonie.

Ubezpieczenie telefonu

Coraz częściej kupujemy telefony, których ceny nie idą w setki, a w tysiące złotych. Przy takiej wartości naprawdę warto zastanowić się nad ubezpieczeniem telefonu przed uszkodzeniami czy kradzieżą. Zwłaszcza, jeżeli mamy tendencję to upuszczania telefonu. Fakt, że drogie smartfony często mają wzmacniane wyświetlacze, ale naprawa telefonu wartego 3000 złotych może okazać się bardzo bolesna dla kieszeni. Kolejni operatorzy w Polsce oferują różnego rodzaju ubezpieczenia – wbrew pozorom warto się nad nimi zastanowić. Nawet jeżeli nigdy nie szkodziliśmy telefonu – zawsze może być ten pierwszy raz.

Menadżer haseł to Twój przyjaciel

Hasła typu “123456” czy “qwerty” ciągle są bardzo popularne. To bardzo dobra wiadomość – dla złodziei danych. Oczywiście w dzisiejszych czasach korzystamy z olbrzymiej ilości kont i nie sposób byłoby zapamiętać do nich wszystkich skomplikowanych haseł. Dlatego menadżer haseł to obecnie obowiązkowa wręcz aplikacja na każdym smartfonie/tablecie. Poniżej znajdziecie 1password, jeden z ciekawszych tego typu menadżerów.

1Password - Passwort-Manager
1Password - Passwort-Manager
Developer: Unknown
Price: Free

 

Pamiętaj o aktualizacjach

Jedną z najprostszych i bardzo skutecznych metod na dbanie o bezpieczeństwo telefonu i naszych danych jest aktualizowanie oprogramowania. Często szkodliwe programy wykorzystują luki w starych wersjach aplikacji, więc jeżeli nie chce Ci się aktualizować aplikacji na telefonie, nie bądź zdziwiony, jeżeli pewnego dnia nie będziesz mógł odblokować własnego smartfona. Przykładem wirusów, które korzystają z tego typu błędów jest np. KRACK.

Antywirus zadba o bezpieczeństwo telefonu

Antywirusy są nie tylko dla komputerów – lepiej o tym wiedzieć. W ubiegłym roku szalało wiele różnych wirusów, które dotknęły setki tysięcy, a nawet miliony urządzeń. Jeżeli nie chcesz, aby coś takiego spotkało Ciebie, zainstaluj antywirusa. Tutaj możesz wybrać taki, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Podobnie jak w przypadku antywirusów na komputer i tutaj znajdziemy aplikacje, które są zarówno płatne, jak i darmowe.

 

 

Comments

  • Aleksandra

    Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale często włada nami wygoda tworzenia wszędzie identycznych haseł, co by było mniej do zapamiętywania, w sumie sama tak mam, może czas to zmienić

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *