Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Przeniesienie numeru do innej sieci – poradnik

Przeniesienie numeru do innej sieci – poradnik

Zmieniałeś już kiedyś operatora? A może należysz do tych lojalnych klientów, którzy trzymają się stale swojej sieci i dadzą się za nią pokroić? My zachęcamy wszystkich nawet zadowolonych klientów, żeby od czasu do czasu przyjrzeli się ofertom innych operatorów. Warto to zrobić, bo może się okazać, że za te same usługi z jakich korzystamy już od lat można u innego operatora płacić znacznie mniej. A jeśli tak, to po co przepłacać? Pozostaje jeszcze kwestia numeru. Zwykle nie chcemy go zmieniać. Jest sposób, żeby tego uniknąć – to przeniesienie numeru do innej sieci. W dzisiejszym artykule powiemy Wam jak to zrobić.

Mądrze wybierz nowego operatora

Jak już wspomnieliśmy, przeniesienie numeru należy zacząć od przeanalizowania ofert różnych operatorów. Oczywiście nie można jednoznacznie wskazać, kto ma najlepszy abonament, bo każdy z nas ma nieco inne oczekiwania i na co innego zwraca uwagę. Zachęcamy jednak, żeby zawsze przyjrzeć się dwóm sprawom – cenie i zasięgowi. Pomijamy tu kwestię telefonów, bo uważamy, że zawsze lepiej kupić je osobno. Nawet jeśli polujesz na droższy model, lepiej będzie wziąć go oddzielnie w ratach 0%. Przygotowaliśmy grafikę, która powinna pomóc Wam w wyborze. Dowiecie się z niej kto ma jaki zasięg i jakie usługi oferuje. Dużo na niej informacji, więc dokładnie się jej przyjrzyjcie. A kiedy już wybierzecie, czas na kolejne kroki, o których piszemy niżej.

Przeniesienie numeru – kilka prostych formalności

Od czego zacząć cały proces? Kiedy już wybraliśmy nowego operatora trzeba się do niego udać albo zadzwonić lub po prostu załatwić z nim sprawę przez internet. W ostatnim przypadku należy wejść na jego stronę internetową i…

Przeniesienie numeru do Play i Plusa

W Plusie i w Play wybierasz na stronie abonament (z telefonem lub bez) i zaznaczasz opcję “przenieś numer z innej sieci” lub w Play “Chcę przenieść numer”.

Przeniesienie numeru do T-Mobile i Orange

W T-Mobile i w Orange wybierasz na stronie Oferta > Przenieś numer i tu wskazujesz abonament jaki Cię interesuje. U innych operatorów sprawa wygląda bardzo podobnie.

Niezależnie od tego czy pójdziemy do salonu, czy też skontaktujemy się z operatorem telefonicznie lub przez internet, nowy operator będzie załatwiał za nas wszelkie dalsze formalności z dotychczasowym. My natomiast musimy wypełnić wniosek o przeniesienie numeru u nowego operatora i podpisać z nim umowę. Jeśli pójdziemy do salonu, zrobimy to od razu na miejscu. Jeśli sprawy załatwiamy przez telefon lub internet, kurier przywiezie nam odpowiednie dokumenty, a my musimy je podpisać w jego obecności.

Na rozpatrzenie wniosku operator ma 6 godzin jeśli złożymy go w salonie lub 3 dni robocze, jeśli skorzystamy z innych kanałów.

Potrzebny dowód osobisty

Oczywiście, żeby przenieść numer potrzebny będzie dowód osobisty. Jeśli idziesz do salonu, to pracownik z pewnością o niego poprosi, a jeśli załatwiałeś sprawę zdalnie, będzie go wymagał kurier. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie możesz ani pójść do salonu, ani spotkać się z kurierem rozwiązaniem może się okazać wybranie osoby, która będzie Cię reprezentować i sporządzenie specjalnego oświadczenia woli. To oświadczenie da wybranej osobie możliwość dokonania za Ciebie czynności prawnych. W oświadczeniu musisz wskazać cel przeniesienia swoich praw, podać numer swojego dowodu osobistego i dane osobowe (imię, nazwisko, pesel), a także analogiczne dane osoby, która ma Cię reprezentować. Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, upewnij się, że wybrany operator uznaje taką formę działania.

Ile trwa przeniesienie numeru?

Choć samo przenoszenie numeru jest naprawdę banalnie proste, to jednak dobrze jest zacząć ten proces w odpowiednim momencie. Na szczęście nie musimy już nic sami wyliczać. Większość operatorów zaoferuje nam 3 warianty czasowe przenoszenia numeru:

  • Przeniesienie z końcem umowy terminowej – proces możesz zacząć sporo wcześniej, ale wybierając ten wariant, decydujesz, że przeniesienie nastąpi dokładnie po zakończeniu Twojej obecnej umowy.
  • Z zachowaniem okresu wypowiedzenia – to wariant najlepszy dla osób, które są już na umowie bezterminowej i obowiązuje je miesięczny okres wypowiedzenia.
  • Bez zachowania okresu wypowiedzenia – w tym wariancie sam ustalasz w jakim dniu chcesz przenieść numer, jednak licz się z tym, że za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia będziesz musiał zapłacić karę u dotychczasowego operatora. Owszem zdarzają wypadki, że i tak się to opłaca, ale dobrze jest sprawdzić czy faktycznie podobnie będzie w naszym przypadku.

Jak widać możemy sami zadecydować ile będzie trwać przeniesienie numeru i to jest najbezpieczniejsza opcja. Dlatego pamiętaj, żeby wskazać konkretną datę przeniesienia u nowego operatora.

Jak nie płacić za 2 abonamenty naraz?

W tym miejscu musimy poruszyć kolejną ważną kwestię. W momencie podpisania umowy z nowym operatorem, dostajemy od niego numer tymczasowy. Niektórzy przy przeniesieniu dają 1 do 3 miesięcy za darmo, dzięki czemu nie musimy płacić 2 abonamentów jednocześnie. Ale upewnij się czy ten wybrany przez Ciebie też ma taką promocję. Inaczej niestety będziesz płacić podwójnie przynajmniej przez miesiąc. Jeśli chodzi o przeniesienie numeru do T-Mobile możesz uniknąć takiej sytuacji włączając darmową usługę Zawieszenie Abonamentu. Ona zwolni Cię z opłat do czasu przeniesienia numeru.

Przeniesienie numeru na kartę

Oczywiście ktoś może chcieć zmiany nie tyle na inny abonament ile na kartę. W takim wypadku też można łatwo dokonać zmiany operatora. Jest tylko jedna ważna sprawa, o której nie można zapomnieć. Jeśli wcześniej korzystałeś z karty SIM z abonamentem, to z pewnością została ona już zarejestrowana. Jeśli jednak przenosisz się z jednej oferty prepaid na drugą, to będziesz musiał dokonać rejestracji. Robi się to w salonie lub korespondencyjnie.

Zmieniamy operatorów i to jest korzystne

Każdego miesiąca tysiące osób decyduje się na zmianę operatora. Już od jakiegoś czasu operatorem, który przyjmuje najwięcej numerów w Polsce jest Premium Mobile. Jeśli Ty też myślisz o zmianie, ale boisz się, że ostatecznie nie będziesz zadowolony, zawsze możesz poczytać opinie na temat różnych sieci i sprawdzić co ich użytkownicy mają do powiedzenia o jakości usług. Poza tym, większość mniejszych operatorów oferuje umowy bezterminowe, co oznacza, że nie musisz być z nimi 2 lata, jeśli po miesiącu stwierdzisz, że to nie to. Dzięki temu, że coraz odważniej decydujemy się na zmianę sieci, operatorzy są zmuszeni bardziej o nas dbać. Wiedzą, że jeśli się nie postarają po prostu pójdziemy gdzie indziej. Poza tym Twój operator, kiedy dowie się, że chcesz od niego odejść zapewne zaproponuje Ci ofertę, na jaką inaczej nie mógłbyś liczyć. Dlatego niezależnie od wszystkiego, warto pomyśleć o zmianie sieci. 😉

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *