Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Apple zacznie sprzedawać części do iPhone’a do samodzielnej naprawy urządzeń

Apple wprowadzi możliwość samodzielnej naprawy iPhone’ów i komputerów Mac – naprawy DIY. Firma planuje rozpocząć sprzedaż części i narzędzi oraz oferować instrukcje naprawy produktów Apple w domu, bez konieczności zabierania ich do sklepu lub warsztatu innej firmy. Apple zamierza zacząć od iPhone’ów 12 i 13, a następnie Maców z chipami M1. Na początku będzie można wymienić wyświetlacz, baterię i aparat iPhone’a za pomocą części firmy Apple, a kolejne opcje pojawią się z czasem.

To ogromna zmiana w Apple, który historycznie był odporny na ruch związany z prawem do naprawy i wszelkie naprawy przeprowadzane poza własnymi sklepami. W tym tygodniu Apple wycofało nawet oprogramowanie, które uniemożliwiało działanie Face ID, jeśli klienci wymienili własny ekran.

Nowy program Apple nazywa się „Self Service Repair” i zostanie uruchomiony „na początku przyszłego roku” w Stanach Zjednoczonych, a następnie będzie rozszerzany na inne kraje. Firma twierdzi, że program jest przeznaczony tylko dla „indywidualnych techników posiadających wiedzę i doświadczenie w naprawie urządzeń elektronicznych” i że większość klientów nadal powinna udać się do profesjonalisty. Ale przynajmniej teraz pojawi się opcja dla klientów, którzy czują się komfortowo, podejmując naprawę na własną rękę. Co ważne, samodzielne wykonanie tych napraw nie spowoduje unieważnienia gwarancji urządzenia.

Zmiana ma też pomagać w umacnianiu Apple w procesie naprawy. Firma ma już program sprzedaży oryginalnych części zewnętrznym warsztatom naprawczym, a wczorajsze ogłoszenie zwiększa prawdopodobieństwo, że klienci będą kupować części od Apple w pełnej cenie. Ma to zapobiegać używaniu komponentów, które nie zostały zakupione od Apple i szukaniu opcji na rynku wtórnym

iFixit, źródło informacji o częściach do napraw DIY i instrukcjach, świętował ten ruch, ale jednocześnie podkreślił, że ma pewne zastrzeżenia. Decyzja Apple jest „znaczącym ustępstwem na rzecz naszych wspólnych kompetencji” i unieważnia wiele argumentów, które Apple i inne firmy przedstawiały przeciwko prawu do naprawy, napisała Elizabeth Chamberlain, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w iFixit. Ale Chamberlain zauważa, że ​​nadal nie jest to „rewolucja naprawy open source, której szukaliśmy w naszej walce o prawo do naprawy”, ponieważ wydaje się, że nadal istnieją ograniczenia, które wymagają kupowania części bezpośrednio od Apple.

Apple twierdzi, że planuje sprzedać „ponad 200 pojedynczych części i narzędzi”. Firma będzie również oferować instrukcje napraw, które klienci mogą przejrzeć przed zakupem części.

Ceny części i narzędzi nie zostały ogłoszone. Apple twierdzi, że klienci mogą otrzymać kredyt recyklingowy za zwrot zużytej części po zakończeniu naprawy.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *