Wiadomości

Aplikacja mObywatel od Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie opublikowało wstępną wersję aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna na Google Play. Czym jest mObywatel? Jest to aplikacja, która w domyśle ma pozwolić nam na korzystanie z naszych dokumentów tożsamości (a już nie długo – mDokumentów) bez konieczności fizycznego posiadania ich przy sobie. Coś jak możliwość płacenia za zakupy zbliżeniowo przy pomocy telefonów z NFC.

mobywatel

mObywatel jest oczywiście bezpłatny, obecnie jedyną działającą jego usługa jest mTożsamość, czyli możliwość wyświetlania i wymieniania się z innymi użytkownikami aplikacji naszych danych. Poniżej możecie zobaczyć, jakie dane nam się wyświetlą. Warto zaznaczyć, że gdy wymieniamy się z kimś naszymi danymi – np. w przypadku, kiedy dojdzie do stłuczki samochodowej – druga osobie nie dostanie naszego numeru PESEL, a nasze zdjęcie będzie zamazane. Wszystko to, aby zapobiec wykorzystaniu naszych danych bez naszej wiedzy.

Zobacz też: Najlepszy abonament bez telefonu

mobywatel

Obecnie zastosowanie aplikacji jest bardzo wąskie. W końcu sytuacje, w których musimy podać komuś nasze dane zdarzają się rzadko. Jednak aplikacja w przyszłości ma zostać rozszerzona o wiele innych wirtualnych dokumentów: mDowódOsobisty, mLegitymacjaStudencka, mPrawoJazdy i mKDR (Karta Dużej Rodziny)

Zobacz też: Abonament dla rodzin – ranking

mObywatel nie dla każdego

Aplikacja wymaga wielostopniowej weryfikacji – to zrozumiałe, w końcu mamy do czynienia z bardzo ważnymi informacjami. Przy rejestracji musimy kilkukrotnie wpisywać SMSy weryfikacyjne. mObywatel sam w sobie jest zabezpieczony ośmioznakowym hasłem, które musi mieć chociaż jeden znak specjalny.Poza tym, aby korzystać z mTożsamości należy posiadać:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany (eGo) – jest dostępny np. w wybranych polskich bankach
  • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny;
  • aktywną aplikację mObywatel,
  • połączenie z internetem.

Poza tym, jeżeli nasz dowód jest nie ważny, nie będziemy mogli korzystać z mTożsamości.

Aplikacja jest obecnie w wersji beta (chociaż nawet i na taką wersję ciężko jest tą aplikację podciągnąć), będzie wymagać wielu testów. Jednak w tym celu potrzebni będą obywatele, którzy zdecydują się sprawdzić działanie mObywatela. Uwagi można zgłaszać mailowo na adres [email protected] Niestety aplikacja wymaga Androida w wersji minimum 6.0, więc dla wielu osób (zwłaszcza starszych) mObywatel nie będzie dostępny.

 

Jeśli zgubisz telefon, na którym zainstalowany jest mObywatel, masz 2 możliwości:

•  zastrzeż certyfikat w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
•  zgłoś utratę telefonu — zadzwoń pod numer 42 253 54 74, telefon działa w godzinach 7.00-18.00 w dni powszednie.

 

Zobacz też: Ranking Sieci Komórkowych

Aplikacja mObywatel od Ministerstwa Cyfryzacji
1 (20%) 1 vote[s]