Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

mobywatel front

Aplikacja mObywatel od Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie opublikowało wstępną wersję aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna na Google Play. Czym jest mObywatel? Jest to aplikacja, która w domyśle ma pozwolić nam na korzystanie z naszych dokumentów tożsamości (a już nie długo – mDokumentów) bez konieczności fizycznego posiadania ich przy sobie. Coś jak możliwość płacenia za zakupy zbliżeniowo przy pomocy telefonów z NFC.

mobywatel

mObywatel jest oczywiście bezpłatny, obecnie jedyną działającą jego usługa jest mTożsamość, czyli możliwość wyświetlania i wymieniania się z innymi użytkownikami aplikacji naszych danych. Poniżej możecie zobaczyć, jakie dane nam się wyświetlą. Warto zaznaczyć, że gdy wymieniamy się z kimś naszymi danymi – np. w przypadku, kiedy dojdzie do stłuczki samochodowej – druga osobie nie dostanie naszego numeru PESEL, a nasze zdjęcie będzie zamazane. Wszystko to, aby zapobiec wykorzystaniu naszych danych bez naszej wiedzy.

Zobacz też: Najlepszy abonament bez telefonu

mobywatel

Obecnie zastosowanie aplikacji jest bardzo wąskie. W końcu sytuacje, w których musimy podać komuś nasze dane zdarzają się rzadko. Jednak aplikacja w przyszłości ma zostać rozszerzona o wiele innych wirtualnych dokumentów: mDowódOsobisty, mLegitymacjaStudencka, mPrawoJazdy i mKDR (Karta Dużej Rodziny)

Zobacz też: Abonament dla rodzin – ranking

mObywatel nie dla każdego

Aplikacja wymaga wielostopniowej weryfikacji – to zrozumiałe, w końcu mamy do czynienia z bardzo ważnymi informacjami. Przy rejestracji musimy kilkukrotnie wpisywać SMSy weryfikacyjne. mObywatel sam w sobie jest zabezpieczony ośmioznakowym hasłem, które musi mieć chociaż jeden znak specjalny.Poza tym, aby korzystać z mTożsamości należy posiadać:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany (eGo) – jest dostępny np. w wybranych polskich bankach
  • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny;
  • aktywną aplikację mObywatel,
  • połączenie z internetem.

Poza tym, jeżeli nasz dowód jest nie ważny, nie będziemy mogli korzystać z mTożsamości.

Aplikacja jest obecnie w wersji beta (chociaż nawet i na taką wersję ciężko jest tą aplikację podciągnąć), będzie wymagać wielu testów. Jednak w tym celu potrzebni będą obywatele, którzy zdecydują się sprawdzić działanie mObywatela. Uwagi można zgłaszać mailowo na adres [email protected]. Niestety aplikacja wymaga Androida w wersji minimum 6.0, więc dla wielu osób (zwłaszcza starszych) mObywatel nie będzie dostępny.

mObywatel
mObywatel
Developer: Unknown
Price: Free

 

Jeśli zgubisz telefon, na którym zainstalowany jest mObywatel, masz 2 możliwości:

•  zastrzeż certyfikat w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
•  zgłoś utratę telefonu — zadzwoń pod numer 42 253 54 74, telefon działa w godzinach 7.00-18.00 w dni powszednie.

 

Zobacz też: Ranking Sieci Komórkowych

Comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *