Jak wykorzystujemy smartfony? Wiele się zmieniło…
Pytanie jak wykorzystujemy smartfony postawił Honor, a odpowiedzi na jego polecenie szukała firma Kantar Millward Brown. Wyniki pokazują, że odkąd tradycyjne telefony ustąpiły miejsca smartfonom, wiele się zmieniło. Co więcej, inaczej korzystają ze swoich urządzeń kobiety, a inaczej mężczyźni. Inaczej pokolenie Z, inaczej pokolenie Y. Zobaczcie co jaką prawdę o używaniu smartfonów w Europie wyjawiły badania Kantar Millward Brown.
Jak wykorzystujemy smartfony?
W naszych czasach smartfony nadal służą młodym Europejczykom do dzwonienia (92%) i wysyłania SMS-ów (83%). Ale za najważniejsze funkcje telefonów uważają nie tylko te dwie podstawowe. Prawie połowa badanych zaliczyła do nich także:
- fotografowanie (87%),
- korzystanie z social media (78%),
- czytanie e-maili (83%),
- szukanie informacji w sieci (80%).
Jak wykorzystujemy smartfony – kobiety, a mężczyźni
Różnica płci także ma swoje przełożenie na sposób użytkowania smartfonów. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni z ich pomocą korzystają z mediów społecznościowych (91% – k, 84% -m) oraz wysyłają i odbierają wiadomości tekstowe (90% -k, 77% – m). Częściej też fotografują używając swojej komórki (91% -k, 84% – m).
Jak korzystamy z komórek w zależności od wieku?
Także wiek wpływa na sposób korzystania z urządzeń mobilnych. Pokolenie Z (wiek 15-24 lata) używa smartfonów w dużej mierze w celach rozrywkowych, czyli do gier albo komunikacji ze znajomymi przez social media. Pokolenie Y (wiek 25-38) posługują się smartfonami znacznie częściej jako narzędziami do pracy i tradycyjnej komunikacji (SMS, MMS, e-mail, rozmowy).
A jak Polacy korzystają ze smartfonów?
Najtańsze sieci komórkowe w Polsce
Okazuje się, że Polacy nieco częściej niż inni rozmawiają przez telefon i znacząco częściej (od reszty Europy) wysyłają i odbierają SMSy. Bijemy też na głowę całą resztę w ilości wysyłanych i odbieranych MMS-ów. To zdaje się ważna informacja dla operatorów, którzy jakże często w swoich ofertach każą za nie płacić… A jednak nie wszyscy wysyłają zdjęcia przez WhatsApp… To zresztą korespondowałoby z wynikami badań GUS-u, obejmującymi 2017 rok. Wynika z nich, że wysyłamy nieco mniej SMS-ów w porównaniu z 2016 rokiem, ale za to więcej MMS-ów właśnie!
W zasadzie jak spojrzeć na wyniki, to większość rzeczy robimy na smartfonach częściej niż przeciętnie… Częściej fotografujemy, częściej korzystamy z mediów społecznościowych. Okazuje się też, że nawet z budzika i kalkulatora korzystamy częściej niż reszta Europy. Może to oznacza, że generalnie więcej czasu spędzamy na korzystaniu ze smartfonów? Ciekawe…
A wiecie jak określają się młodzi Polacy? Tak, jak Czesi mają się za indywidualistów, lubiących spędzać czas poza miastem. Czy Wy też tak właśnie postrzegacie młodych Polaków?
Podsumowując inwestowanie w aparaty w smartfonach oraz zwiększanie ich wydajności jak najbardziej ma sens. To po prostu odpowiedź na rynkowe zapotrzebowanie.