Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Sony Xperia Pro-I – nowy smartfon-apart idealny dla YouTuber’ów

Sony zaprezentowało nowy smartfon – Xperia Pro-I, który wewnętrze określa jako aparat. Dlaczego? Ponieważ ma 1-calową matrycę zapożyczoną wprost z chwalonego przez krytyków kompaktowego aparatu Sony Alpha RX100 VII. Mamy więc potężne urządzenie fotograficzne o ogromnych możliwościach, ale i inne parametry nie zawodzą.

Specyfikacja i funkcje fotograficzne

Najważniejszą cechą Xperii Pro-I jest wspomniana wcześniej matryca Exmor RS typu 1,0 z autofokusem z detekcją fazową, umieszczona pod 24-milimetrową optyką ZEISS Tessar Optics z podwójną przysłoną F2.0/F4.0. Ma duże piksele 2,4 µm, 12-bitową obsługę RAW i 315 punktów AF z detekcją fazy, które pokrywają 90% kadru.

Xperia Pro-I ma z tyłu trzy kamery. Wszystkie mają czujniki 12MP. Oprócz głównego obiektywu 24 mm Sony zainstalowało ultraszerokokątny obiektyw 16 mm i 50 mm oraz czujnik 3D iToF, który wspiera autofokus. A skoro jesteśmy już przy autofocusie, wiedzcie, że Sony zadbał o takie funkcje jak:
  • Eye-AF w czasie rzeczywistym u ludzi i zwierząt
  • tryb seryjny AF/AE 20 kl./s.

Xperia Pro-I ma tryb Photography Pro, który umożliwia swobodną zmianę niemal każdego parametru podczas robienia zdjęcia. Jest też tryb podstawowy do szybkiego fotografowania. Smartfon dostał też przycisk migawki, który stał się znakiem firmowym Xperia, ale nieco zmodernizowany. Teraz ma ten sam moduł przełącznika migawki co aparaty Sony z serii RX100 i wymaga podobnego nacisku do obsługi AF oraz wyzwalania migawki. Długie naciśnięcie spustu migawki uruchamia aplikację Photography Pro nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Dzięki temu zdążysz uchwycić każdy dobry kadr.
Xperia Pro-I ma też otwór na pasek. W smartfonach nie ma jej już od dawna, ale w tym przypadku ma służyć jako dodatkowa funkcja bezpieczeństwa, która pomaga chronić urządzenie przed przypadkowymi upadkami. Sam telefon ma tylko 8,9 mm grubości.

Jakie filmy kręci Xperia Pro-I?

Xperia PRO-I może nagrywać filmy w 4K przy 120 klatkach na sekundę i zapisywać wynik w prawdziwym formacie 4K120. Technologia Eye AF i śledzenia obiektów może być używana podczas nagrywania filmów, podobnie jak technologia stabilizacji obrazu – Optical SteadyShot z FlawlessEye. Dzięki tej ostatniej filmy są płynne i pozbawione drgań.
Obok aparatu znajduje się nowy mikrofon monofoniczny, który ma nagrywać mowę. Szumy tła są natomiast filtrowane przez technologię separacji dźwięku firmy Sony. Kolejna nowość to dedykowana aplikacja Videography Pro, która umożliwia dostosowanie ustawień, takich jak ostrość, ekspozycja i balans bieli także podczas nagrywania wideo.

Nie zabrakło aplikacja Cinematography Pro ze wszystkimi dzwonkami i gwizdkami, znanej już z poprzednich telefonów Xperia. Dostępny jest też fabrycznie skalibrowany miernik poziomu i dedykowany przycisk skrótu, który można przypisać do wybranej aplikacji albo użyć z Videography Pro, aby natychmiast rozpocząć nagrywanie wideo.

Xperia Pro-I specyfikacja, czyli co poza aparatem?

Xperia PRO-I to także świetny smartfon. Korpus o grubości 8,9 mm z przodu i z tyłu pokryty jest szkłem Gorilla Glass Victus, a pod hartowanym szkłem znajduje się 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR z częstotliwością odświeżania 120 Hz i znanym współczynnikiem proporcji 21: 9.

Telefon jest wyposażony w najnowszy chipset Qualcomm Snapdragon 888 z 12 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci. Posiada gniazdo kart microSD, obsługujące karty pamięci do 1 TB. Z przodu audio też prezentuje się bardzo dobrze – mamy na przykład gniazdo 3,5 mm, obsługę dźwięku przestrzennego 360 Reality Audio i 360, a także LDAC z DSEE dla dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Na Xperii PRO-I można śmiało grać dzięki tym samym funkcjom, które znamy z Xperii 1 III – z Game Enhancer w tym częstotliwość próbkowania dotykowego 240 Hz z technologią kontroli mocy Heat Suppression. Pozwala ona ominąć baterię i grać na ładowarce bez problemów z nagrzewaniem lub zużyciem baterii.
Co do baterii, jest to ogniwo o pojemności 4500 mAh. Dzięki dołączonej ładowarce 30W można szybko naładować urządzenie – do 50% w zaledwie 30 minut. Co więcej, Xperia PRO-I ma stopień ochrony IP65/68 pod względem odporności na wodę i kurz.
Nowa Xperia PRO-I trafi do sprzedaży na początku grudnia w cenie około 1799 EUR. Będzie sprzedawana u różnych autoryzowanych dealerów Sony w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i krajach skandynawskich.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *