Ekran smartfonu nieodwracalnie psuje wyrok, zobacz jak chronić swoje oczy
Żyjemy w czasach, kiedy na ekran smartfonu niejeden patrzy częściej niż na ludzi, z którymi mieszka pod jednym dachem. Przez telefon załatwiamy teraz prawie wszystko. Nic więc dziwnego, że tak często na niego patrzymy. Okazało się jednak, że podobnie jak monitory komputerów, laptopów czy tablety, ekrany smartfonów są bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Wiadomo też, w czym kryje się niebezpieczeństwo, a naukowcy są zdania, że będą potrafili przeciwdziałać niszczeniu wzroku wywołanemu przez ciągłe korzystanie z powyższych urządzeń. Zatem co czyni je tak niebezpiecznymi dla oka?
Ekran smartfonu – dlaczego jest taki groźny?
W zasadzie odpowiedź jest prosta. Za niszczenie naszego wzroku odpowiada niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, o których wspominaliśmy. To nie jest żadna nowość, ale do tej pory naukowcy nie rozumieli, dlaczego niebieskie światło tak właśnie wpływa na ludzkie oko. Na szczęście znaleźli już odpowiedź na to pytanie.
Cały proces został dokładniej wyjaśniony przez magazyn Nature. My nie będziemy opisywać go szczegółowo. W zarysie jednak można by powiedzieć, że niebieskie światło charakteryzuje mniejsza długość fal niż światło czerwone i zielone. Kiedy to światło pada na światłoczułe receptory na siatkówce oka, ze względu na tę różnicę długości, zaczynają one wytwarzać toksyczne cząsteczki, które trwale niszczą oko. Prowadzą do nieuleczalnego zwyrodnienia plamki żółtej (choroba powoduje zaburzenia ostrości widzenia i rozpoznawania kolorów).
Sieci komórkowe – najlepsze oferty
Naukowcy twierdzą, że dzięki temu odkryciu będą w stanie opracować terapię, która spowolni rozwój choroby. Jaką formę będą miały leki jeszcze nie wiadomo. Może krople? Ale także teraz można chronić się przed wpływem niebezpiecznych fal.
Jak chronić oczy?
Na szczęście wiele modeli smartfonów posiada filtry, które ograniczają emisję niebieskiego światła. Podobnie jest zresztą z innymi urządzeniami. Choć skorzystanie z filtra równa się zmianie kolorystyki wyświetlacza na bardziej żółtą, to jednak warto się na nie zdecydować. A gdzie szukać tej funkcji?
Można ją często znaleźć w wysuwanym z góry menu, w ustawieniach ekranu. Ta funkcja nosi różne nazwy w różnych modelach, między innymi: “filtr niebieskiego światła”, “ochrona wzroku”, “tryb nocny”. Jeśli jednak w Twoim urządzeniu nie znajdziesz takiej funkcji, zawsze możesz pobrać aplikacje, które ją zastąpią. Godna polecenia dla smartfonów i tabletów jest aplikacja Twilight (darmowa), a dla komputerów może to być f.lux.
Jeśli do tej pory lekceważyliście zagrożenie związane z ciągłym patrzeniem w ekran smartfonu, to teraz weźcie sobie do serca nasze słowa i chrońcie swoje oczy. Zwłaszcza, że jak sami widzicie, nie wymaga to żadnych skomplikowanych czynności ani nakładów finansowych.