Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

upc internet domowy

Zabezpieczamy ekran smartfona

Pewnie Was zszokuję, ale nigdy nie miałem pękniętego, a nawet zarysowanego ekranu telefonu. (Prawie) zawsze dbam o to, aby moja słuchawka nie była narażona na jakiekolwiek uszkodzenia. Często moje telefony po 2 latach użytkowania wyglądały prawie jak nowe. I teraz najlepsze – nigdy nie korzystałem z szkieł lub folii ochronnych. I szczerze, kiedy patrzę na telefony moich znajomych, uważam to za cud. W końcu ekran smartfona jest jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów w takim urządzeniu. Wystarczy upadek z niewielkiej wysokości lub delikatne stuknięcie w twardą powierzchnię i ekran smartfona zamienia się w “pajęczynę”.

Wiedząc, że prędzej czy później zdarzy mi się taki wypadek, postanowiłem przyjrzeć się temu, w jaki sposób mogę zabezpieczyć mój ekran smartfona. A moje spostrzeżenia zamieszczam poniżej.

Folia i szkło

Często do naszych telefonów kupujemy różnego rodzaju etui i futerały. Jednak wbrew pozorom nie chronią one przed pęknięciami i zarysowaniami ekranu smartfona. Więc co może nam pomóc. Obecnie na rynku są dostępne dwa rodzaje materiałów chroniących ekran telefonu. oczywiście są to folie i szkła ochronne. I w zauważalny sposób różnią się między sobą.

 

Ekran smartfona i folia ochronna

Jeżeli wybieramy folię ochronną, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ona dopasowana do modelu naszego telefonu i czy posiada wykrojenia na przyciski, głośnik czy przednią kamerę. Nie zawsze tak będzie. Często dedykowane folie nie są należycie przycięte i nie cały ekran smartfona jest chroniony. A jeżeli folia będzie zasłaniać istotne elementy obudowy, może wpływać chociażby na jakość dźwięku. Do tego niektóre folie mogą zniekształcać kolor i nasycenie matrycy, co w oczywisty sposób negatywnie wpływa na komfort korzystania z telefonu. Mogą też one zmniejszać kąty widzenia, a to z pewnością wpływa negatywnie na możliwości korzystania chociażby nawigacji w bardzo słoneczne dni. Folie są (bardzo) tanie, jednak mają niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do tego kurz, który dostaje się pomiędzy ekran smartfona a folię będzie powodować powstawanie znienawidzonych pęcherzyków powietrza, które dodatkowo same w sobie mogą być przyczyną zarysowań wyświetlacza.

Ekran smartfona ze szkłemHartowane szkło jest więc o wiele lepszym, jak droższym rozwiązaniem. Możemy liczyć na idealne dopasowanie do rozmiaru posiadanego modelu telefonu. Nie będzie blokować przycisków funkcyjnych i zasłaniać głośnika. Do tego z reguły w opakowaniu ze szkłami hartowanymi często dodawane są specjalne szmatki do czyszczenia powierzchni szkła. Służą one też do polerowania szkła przed nałożeniem jej na telefon. Ale największym plusem tego rozwiązania jest wysoka wytrzymałość na upadki  i zarysowania. Poza tym szkło nie będzie przekłamywać barw. Na koniec dodam, że warto sprawdzać twardość szkła przed jego zakupem. Jest ona definiowana przez skalę Mohsa. Nie powinny nas interesować produkty z twardością mniejszą niż 8H.

[supsystic-tables id=11]

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *