Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

zasięg

Jak sprawdzić zasięg operatora i od czego on zależy?

Zasięg sieci to ważna rzecz. Ma szczególne znaczenie dla osób, które dużo podróżują oraz dla mieszkańców mniejszych miejscowości i wiosek. Warto więc zawsze sprawdzić jaki zasięg dany operator ma w naszej lokalizacji by potem nie żałować podpisania z nim umowy na 2 lata. To sprawa tym bardziej poważna, że nie może być podstawą rozwiązania umowy, więc naprawdę lepiej najpierw się upewnić jak to wszystko wygląda, a potem podpisać umowę. Dlatego w dzisiejszym artykule opiszę jak sprawdzić zasięg sieci oraz od czego on zależy.

Jak sprawdzić zasięg sieci?

Zacznijmy od tego jak sprawdzić zasięg sieci. Pierwszy sposób, to skorzystanie z mapy zasięgu. Każdy operator strukturalny ma na swojej stronie taką mapę. Pokazuje ona pokrycie kraju jego zasięgiem GSM, LTE, 3G, 4G, 5G. Przyjrzenie się takiej mapie daje ogólne wyobrażenie. Można sprawdzić czy w naszej miejscowości jest zasięg, czy może jesteśmy gdzieś na pograniczu. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że to są jedynie dane “teoretyczne”. Nie można ich traktować jako podstawę do złożenia reklamacji.

Mapy zasięgu

  • Zasięg Play – mapa zasięgu Play pokazuje zasięg ofert internetowych: internet 4G, 4G LTE, 4G LTE ULTRA, 4G LTE NET BOX, 5G READY oraz ofert głosowych: Rozmowy/SMS/MMS/Internet, 4G LTE, 4G LTE ULTRA. Mapa zasięgu Play wygląda tak, jak to widać poniżej. Na tej mapie widać zasięg dla ofert głosowych.

mapa zasięgu Play

  • Zasięg Plus – mapa zasięgu Plus pokazuje zasięg Internetu – Internet LTE (LTE Plus Advanced, zasięg LTE na zewnątrz, zasięg LTE wewnątrz budynków), Internet 3G (HSPA+/UMTS), Internet 2G (EDGE/GPRS) i Telefonii komórkowej – UMTS, GSM. Poniżej macie wygląd mapy zasięgu Plusa przedstawiający zasięg sieci GSM.

mapa zasięgu Plus

  • Zasięg Orange – mapa zasięgu Orange przedstawia zasięg Internetu domowego – Światłowód, Internet domowy oraz Internetu Mobilnego/Telefonii komórkowej – 4G/LTE, 3G, 2G. Dla przykładu macie poniżej mapę zasięgu Orange, która przedstawia zasięg 4G/LTE.

mapa zasięgu Orange

  • Zasięg T-Mobile – mapa zasięgu T-Mobile pokazuje zasięg technologii 4G LTE, 3G (UMTS 2100), 3G (UMTS 900), 2G. Jednak ta mapa ma pokazywać nie tyle zasięg w całym kraju naraz, ile raczej zasięg w konkretnych miejscach. Można więc wpisać swój adres i sprawdzić czy dociera do nas sygnał operatora. Mapa zasięgu T-Mobile wygląda tak:

mapa zasięgu T-Mobile

Rozmowa z konsultantem lub ze znajomymi

Jeśli chcemy mieć bardziej szczegółowe dane dotyczące zasięgu w naszej miejscowości możemy też skorzystać z drugiego sposobu, jakim jest po prostu zadzwonienie na infolinię i zapytanie o to konsultanta.

Jest jeszcze trzeci sposób. Można porozmawiać ze znajomymi, którzy są u różnych operatorów, a mieszkają w pobliżu nas. Dzięki temu będziemy mieli prawdziwy obraz sytuacji. To chyba najlepsza metoda, ale oczywiście nie zawsze można z niej skorzystać. Może być przecież tak, że akurat nikt z naszych znajomych nie korzysta z usług operatora, który nas interesuje.

Od czego zależy zasięg?

W temacie zasięgu trzeba pamiętać o ważnej sprawie. Mogą na niego wpływać różne czynniki, dlatego w jednym miejscu może być doskonały, a metr dalej prawie zerowy. Albo jednego dnia rozmowy można prowadzić płynnie w doskonałej jakości, a internet śmiga jak szalony, a drugiego ciężko się rozmawia, a internet działa jakby mu się nie chciało. Od czego więc zależy siła sygnału?

Czynniki wpływające na zasięg

Czynniki, które mogą wpływać na zasięg to:

  • pogoda – intensywne opady śniegu czy deszczu mogą mieć wpływ na siłę sygnału. Właśnie dlatego w pogodne dni możesz nie mieć najmniejszych problemów z zasięgiem, a podczas silnej nawałnicy, ciężko Ci porozmawiać z kimś przez telefon.
  • materiały budowlane – niektóre materiały uniemożliwiają dotarcie sygnału. Właśnie dlatego zdarza się, że w windzie widzisz na telefonie mniej kresek lub nawet ani jednej. Podobnie może się dziać w niektórych galeriach handlowych czy piwnicach.
  • położenie – chodzi na przykład o poziom położenia. Bywa, że w nizinie zasięg jest słabszy. Także w lesie można go gubić. Prawda jest taka, że szczególnie mieszkając na wsi warto się upewnić jaki operator ma u nas rzeczywiście najlepszy zasięg.
  • przeciążenia sieci – to problem, który dotyczy zwłaszcza miejsc gdzie jest dużo użytkowników sieci lub okresów, kiedy wiele osób jednocześnie z niej korzysta. To coś, co dość trudno przewidzieć, więc nie możemy mieć na to żadnego wpływu.
  • antena w telefonie – siła sygnału z nadajnika może być świetna, ale jeśli ktoś ma stary telefon ze słabą anteną i tak będzie miał problem z zasięgiem. Na szczęście posiadacze smartfonów, zwłaszcza nowszych, nie muszą się o to martwić. Za kłopot mogą mieć seniorzy, którzy często korzystają ze starych telefonów z klawiaturą.

Pocieszający jest fakt, że operatorzy strukturalni w miejscach, gdzie sami mają kiepski zasięg udostępniają klientom roaming krajowy, czyli możliwość korzystania z zasięgu konkurencji. Oczywiście każdy operator dąży do tego, żeby rozbudowywać swoją sieć. Niezależność od innych operatorów sprawiłaby, że nie musieliby płacić konkurentom za korzystanie z ich nadajników. I choć dziś rzeczywiście niewiele jest białych plam, gdzie nikt nie sięga swoim sygnałem, to jednak wciąż jeszcze takie są. Dlatego zawsze zanim postanowimy zmienić operatora, warto sprawdzić czy aby na pewno będziemy mogli komfortowo korzystać z jego usług.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *