Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

dobry aparat w smartfonie

Dobry aparat w smartfonie – jak wybrać?

W czasach fotografii mobilnej smartfon z dobrym aparatem to podstawa. Ale który wybrać? Dziś wiele smartfonów posiada świetne kamerki, a do tego oprogramowanie potrafi działać cuda. Co w takim razie brać pod uwagę wybierając swój fotosmartfon? W tym artykule przedstawimy Wam po czym poznać dobry aparat w smartfonie. Zobaczcie na co zwracać uwagę, a co wcale nie jest takie ważne!

Dobry aparat w smartfonie – co musi mieć?

Wiele osób wciąż jeszcze ma mylne wrażenie, że najlepszy aparat to ten, który ma najwięcej megapikseli. Nie jest to jednak prawda. Urządzenia mające 12 MP mogą robić równie dobre, albo nawet lepsze zdjęcia niż te, które mają 48 MP. Co w takim razie ma wpływ na jakość zdjęć? Jak ocenić możliwości kamerki w smartfonie?

Jest kilka ważnych czynników. Nie będziemy wchodzić w najdrobniejsze szczegóły, ale podamy te najważniejsze informacje, które pomogą Wam ocenić potencjał aparatów po spojrzeniu na specyfikację. Choć nie można zapominać, że i tak należy smartfon wypróbować, bo nie mniejsze znaczenie niż parametry ma oprogramowanie urządzenia.

Megapiksele – czy są ważne?

Zacznijmy jednak od tych problematycznych megapikseli. Tak naprawdę zasada jest taka: im więcej pikseli na matrycy, tym gorsze zdjęcia. Oczywiście ważny jest też rozmiar samej matrycy. Jeśli jest mała, a upakuje się na niej sporo Mpix., to będzie do nich docierać mniej światła, na zdjęciach pojawią się szumy i fotografie będą słabe. Warto więc interesować się raczej wielkością pikseli (lub samej matrycy), niż ich ilością. Praktyka pokazuje, że 12 – 16 Mpix. całkowicie wystarczy do robienia świetnych zdjęć. Co w takim razie powiedzieć o 40 MP w Huawie P30?

Matryca Sony IMX650 wykorzystana w Huawei P30 Pro posiada rozdzielczość 40 MP, ale co ważne w telefonie domyślnie ustawione jest łączenie 4 pikseli w 1, co daje realną rozdzielczość na poziomie 10 Mpix, a przy tym świetne zdjęcia. Rozmiar pojedynczego piksela na matrycy wynosi tu 1.000 µm.

Wniosek jest taki: nie zakładaj, że smartfon z większą ilością Mpix, będzie robił lepsze zdjęcia. Spróbuj dotrzeć do informacji o wielkości pojedynczego piksela albo rozmiaru matrycy. Dopiero taka całościowa wiedza pomoże Ci ustalić jak się rzeczy mają.

Jasność obiektywu

Rzecz, którą możemy bez problemu sprawdzić i porównać w różnych smartfonach to jasność obiektywu. Od niej zależy ile światła trafia na matrycę i na ile dobre zdjęcia otrzymamy nie tylko w dzień, ale i w nocy. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepsze i ostrzejsze fotki. Smartfon z dobrym aparatem, ba nawet jednym z najlepszych obecnie, czyli Huawei P30 Pro ma główny obiektyw o jasności  f/1.6. To bardzo dobry wynik. Oczywiście f/1.5 byłby jeszcze lepszy. Im niższa wartość, tym lepiej. Zdarzają się też aparaty o zmiennej jasności (przysłonie). Na przykład Samsung Galaxy S9 w głównym aparacie ma przysłonę o zakresie f/1.5-f/2.4. Dlatego zawsze sprawdź jaką jasność ma obiektyw aparatu w smartfonie, którym się interesujesz. To kolejny ważny czynnik, ale nie ostatni, więc idźmy dalej!

jasność obiektywu

Optyczna stabilizacja obrazu

Optyczna stabilizacja obrazu oznaczana jest skrótem OIS (ang. Optical Image Stabilization) i bardzo się przydaje. Co daje nam OIS? Niweluje ewentualne wstrząsy podczas robienia zdjęć. Zwłaszcza przy robieniu fotografii po zmierzchu. Widać wtedy ogromną różnicę między zdjęciami wykonanymi przez aparaty z OIS i bez. Dobry aparat w smartfonie powinien mieć OIS.

Często jednak słyszy się, że aparat ma cyfrową stabilizację obrazu – EIS (ang. Electronic Image Stabilization). Jaka jest różnica? I czy rodzaj stabilizacji obrazu ma jakieś znaczenie? Różnica jest zasadnicza. OIS to fizyczna stabilizacja kamerki. Po prostu umieszcza się ją na sprężynkach, dzięki którym drgania są neutralizowane. Zatem obraz jest stabilizowany przed zrobieniem zdjęcia. Natomiast EIS to już działanie oprogramowania, które polega na wybraniu przez urządzenie pewnego kadru i przemieszczaniu go zgodnie z drganiami telefonu. Zatem korekcja obrazu następuje po zrobieniu fotografii. To drugie rozwiązanie jest tańsze i często stosuje się je w smartfonach ze średniej półki. Nie da się jednak ukryć, że efekty działania OIS są po prostu lepsze niż EIS. Dlatego jeśli możesz, wybierz smartfon z OIS.

Oprogramowanie

Parametry, o których wspomnieliśmy wcześniej niewątpliwie mają wpływ na możliwości aparatu smartfona. Nie możemy jednak zapominać, że ogromne znaczenie ma też software. Teraz większość kamer ma wsparcie sztucznej inteligencji, a oprogramowanie jest stale ulepszane, żeby przesuwać kolejne granice. Ale niestety nie da się sprawdzić potencjału jaki kryje się w oprogramowaniu inaczej niż doświadczalnie. Oznacza to, że tak czy inaczej jeśli chcesz znaleźć dobry aparat w smartfonie, musisz wziąć telefon do ręki i napstrykać nim fotek przy różnym oświetleniu, z różnych odległości.

Na koniec rada dla osób, szukających dobrego aparatu w smartfonie. Najpierw zapoznajcie się ze specyfikacją różnych smartfonów. Zwróćcie przy tym uwagę na parametry, o których pisaliśmy. Potem obejrzyjcie fotki robione wybranymi modelami i posłuchajcie recenzji. Na koniec, kiedy już zawęzicie grono kandydatów na Waszego smartfona, pójdźcie do sklepu, weźcie telefony do ręki i róbcie zdjęcia. Najlepiej, żebyście robili te same ujęcia z wszystkich interesujących Was urządzeń. Dopiero wtedy będziecie w stanie ocenić, który smartfon pasuje Wam najbardziej. Życzymy więc udanych zakupów!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *