Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

aplikacja INFO blokada telefonu plus

Nie płacisz rat za telefon? Aplikacja INFO zablokuje Twoje urządzenie

W ostatnich dniach zaczęło robić się głośno o ciekawej sprawie, w której to pewien klient po uruchomieniu telefonu zakupionego na raty w sieci Plus i podłączeniu go do sieci Wi-Fi zauważył, że instaluje mu się “dodatkowe” oprogramowanie – była to aplikacja INFO.

Zobacz też: Porównanie najtańszych abonamentów

Na ekranie wyświetliła mu się informacja o instalacji oprogramowania Samsung Knox Mobile Enrollment (Był to Galaxy S7). Działał tylko klawisz wyłączenia telefonu, lecz po ponownym włączeniu urządzenia proces instalacji rozpoczynał się od nowa. Nie można było go anulować, a kontynuacja wymagała wyrażenia zgody na pełny dostęp do telefonu. Prawdopodobnie Aplikacja INFO była częścią tej instalacji. Więcej o tej sprawie możecie przeczytać tutaj.

Ostatecznie okazało się, że aplikacja INFO, stworzona przez firmę FancyFon służy przede wszystkim do wyświetlania właścicielowi telefonu informacji o zaległych ratach. Ale jeżeli nie tych rat nie płacimy, aplikacja będzie mogła nam zablokować dostęp do smartfona. Z jednej strony jeżeli faktycznie nie płacimy, to operator powinien mieć prawo do “motywowania” klienta do terminowych opłat, ale z drugiej strony informacje o takich działaniach powinny być wyraźnie wskazywane podczas podpisywania umowy. Plus posiada stosowne zapisy w regulaminie umowy o możliwości instalacji takiego oprogramowania, jednak jest to na tyle istotna rzecz, że klient powinien być informowany o tym podczas podpisywania umowy. Warto też dodać, że Plus zastrzega sobie prawo do własności do urządzenia aż do pełnej spłaty wszystkich rat.

Zobacz też: Najtańsze abonamenty rodzinne

Do tej pory kilku polskich operatorów wprowadziło możliwość blokowania telefonów po numerze IMEI w przypadku niespłacania rat – w tym przypadku Plus również jako pierwszy zastosował coś takiego. Zobaczymy, czy i tym razem inni operatorzy postanowią umożliwić sobie instalowanie dodatkowego oprogramowania, które miałoby (w teorii) zapobiegać nieterminowemu płaceniu za telefon.

Uważajmy od kogo kupujemy używane telefony

Przy okazji tej sprawy pojawia się też inna kwestia, o której chcę wspomnieć. Jeżeli kupujecie telefon używany lub z drugiej ręki, miejcie się na baczności. Po pierwsze, jeżeli ktoś kupuje telefon od operatora i sprzedaje dalej, a potem przestaje spłacać za niego raty, urządzenie zostaje zablokowane. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy osoba, od której kupujemy smartfona nie zainstalowała oprogramowania śledzącego lub takiego, które pozwala na blokowanie telefonu. Możemy się w ten sposób narazić na dodatkowe problemy, koszty – a nawet kradzież danych. A tego chyba nikt nie chce.

Zobacz też: Domowy internet najtaniej? Porównanie

Comments

  • Zarieln

    Patrzcie jakie cwaniaczki. Człowiek spóźni się pewnie o godzinę z ratą i już mu będą telefon blokować. Ciekawe co będzie następne - może aplikacja, która będzie sprawdzać, czy w smsach nie piszemy źle o jaśnie wielmożnych operatorach

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *