Żyroskop w telefonie – co to jest i do czego służy?
Trudno byłoby dziś znaleźć nowy telefon z dotykowym wyświetlaczem pozbawiony żyroskopu. Ten czujnik umieszcza się zarówno w droższych, jak i tańszych modelach. Ale co to właściwie jest? Jak jest skonstruowany i jak działa żyroskop w telefonie? No i jak sprawdzić, czy nasz telefon posiada ten czujnik? Właśnie te kwestie omówimy w niniejszym artykule.
Żyroskop – co to i jak działa?
Zacznijmy od definicji. Żyroskop to urządzenie mierzące położenie kątowe. Oznacza to, że potrafi wykryć czy telefon, w którym jest zamontowany, został obrócony, jeśli tak, to o jaki kąt i wokół której osi. Co do samej konstrukcji żyroskop w telefonie składa się z maleńkich płytek, wibrujących pod wpływem zmian położenia.
Jak widać żyroskop w telefonie pomaga ustalić w jakiej orientacji się on właśnie znajduje. Zapewne sami się już domyśliliście, że właśnie dzięki temu obraz na wyświetlaczu może się obracać w zależności od tego jak trzymacie smartfon. To zupełnie podstawowe wykorzystanie działania żyroskopu, ale nie jedyne. Jest przecież sporo gier, w których sterowanie odbywa się poprzez wychylanie urządzenia na boki (np. niektóre gry wyścigowe). Poza tym właśnie żyroskop pomaga stabilizować obraz w aparacie.
W ostatnim czasie pewną popularność zyskuje wirtualna rzeczywistość. Niektóre telefony, włożone w specjalną obudowę, mogą pełnić funkcję gogli VR. Właśnie wtedy żyroskop znajduje swoje kolejne zastosowanie. Umożliwia wykrywanie ruchów głowy użytkownika i dopasowywanie do nich wyświetlanego obrazu.
Może zastanawiacie się teraz jak sprawdzić, czy i wy macie żyroskop w swoim smartfonie?
Żyroskop w telefonie – jak sprawdzić?
Choć trudno byłoby dziś kupić smartfon z dotykowym wyświetlaczem pozbawiony żyroskopu, to jednak można przed zakupem upewnić się, że wybrany przez nas model też go posiada. Najprościej jest to zrobić po prostu przeglądając specyfikację techniczną urządzenia. Wymienia się w niej wszystkie czujniki zamontowane w smartfonie, w tym także żyroskop.