Z mPrawa jazdy korzysta już niemal 900 tysięcy kierowców
Jak wylegitymować się mPrawem jazdy? Ile to kosztuje? Czy moje dane są bezpieczne? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule!
22 mln osób posiada prawo jazdy
W 2020 roku wydano około 300 tysięcy praw jazdy, najwięcej w województwie mazowieckim ( 41098), najmniej w opolskim (6829). Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji (MC) w 2020 roku prawo jazdy odebrało ponad 293 tysiące kierowców. W sumie taki dokument mają w Polsce niemal 22 mln osób. 95389, czyli najwięcej, praw jazdy kierowcy odebrali w czwartym kwartale ubiegłego roku (w tym tylko w grudniu – 33529). Najmniej – 34 774 – w drugim kwartale. Wśród nowych kierowców więcej było pań (148325) niż panów (144516).
Cyfrowe prawo jazdy
Od początku grudnia 2020 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami w Polsce może posługiwać się elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego prawa jazdy które dostępne jest jako aplikacja mPrawo jazdy w ramach platformy mObywatel. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play (Android) lub AppStore (iOS). Po aktywacji mPrawa jazdy, w telefonie będziemy mieć cyfrowy odpowiednik plastikowego dokumentu.
Jak wylegitymować się mPrawem jazdy?
To proste! wystarczy pokazać ekran z widokiem mPrawa jazdy – znajdują się na nim wszystkie niezbędne dane. Mogą być przydatne na przykład przy wypożyczeniu samochodu, potwierdzają uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a także przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej (choć zazwyczaj policja sprawdza dane online). Przydatne może okazać się także podczas kolizji – kiedy okazujesz uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji.
Ile to kosztuje?
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Bezpłatnie aktywujesz również mTożsamość i mPrawo jazdy. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu podczas pobrania danych – według taryfy Twojego operatora.
Czy moje dane są bezpieczne?
Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany wyłącznie do Ciebie i tylko do Twojego telefonu.
Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne – chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.
Jak zweryfikować mPrawo jazdy?
Elementy graficzne podlegające weryfikacji:
–> Element dynamiczny (flaga) – ruchomy element graficzny, prezentujący niebieską flagę z dwunastoma złotymi gwiazdami i skrótem „PL”;
–> Hologram – element graficzny o zmiennej kolorystyce, uzależnionej od kąta pochylenia urządzenia mobilnego, w kształcie odpowiadającym Godłu Rzeczypospolitej Polskiej;
–> Gilosz – elementy grafiki tła o zmiennej kolorystyce i napisach, uzależnionych od kąta pochylenia urządzenia mobilnego (hologram);
–> Stan na dzień – data pobrania lub odświeżenia danych;
–> Dynamiczny zegar – zegar pokazujący aktualną datę i godzinę.
Wszystkie elementy można sprawdzić poprzez weryfikację wizualną, bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji w telefonie.