Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

dopłaty za roaming

UKE daje kolejne zgody na dopłaty za roaming

UKE daje kolejne zgody na dopłaty za roaming

Już niedługo minie rok, odkąd możemy korzystać z usług telefonicznych polskich operatorów zagranicą bez dodatkowych kosztów, wynikających z roamingu. A to za sprawą Unii Europejskiej i zasady Roam Like at Home. Jednak ostatecznie może okazać się, że za darmowe połączenia na wakacjach zapłacą nie Ci, którzy wyjeżdżają… ale my wszyscy.

Coraz większa jest lista operatorów sieci komórkowych, którzy występują o (i dostają) dopłaty za roaming. Obecnie zgody ma już 10 operatorów, a najwięksi operatorzy – Plus. T-mobile, Play i Orange – zdążyli już takie podania złożyć.

Sama regulacja Roam Like at Home wydana przez UE oznacza dla operatorów znaczne spadki przychodów z roamingu – nawet o 65 %. Polska, to kraj o jednych z najniższych stawek telefonicznych. Nasi rodzimi operatorzy infrastrukturalni z tego tytułu będą trafić średnio 180 mln zł. Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że polscy operatorzy chcą powrotu roamingu. Sieci komórkowe bez większych oporów zgłaszają się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dofinansowanie i dopłaty za roaming.

Obecni klienci sieci komórkowych nie muszą obawiać się o nagły wzrost dodatkowych opłat. Będą one niewielkie, a do tego będziemy mieli prawo odstąpić od umowy, jeżeli operator zacznie naliczać dodatkowe opłaty. Przypominamy jednak, nowi abonenci nie będą mogli skorzystać z tego prawa.

(Zobacz również: Najtańszy abonament porównanie)

Jak tłumaczy prezes UKE, Marcin Cichy: – Unijna zasada Roam Like at Home oznacza, że korzystanie z usług w roamingu w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a przede wszystkim w UE, nie jest darmowe, natomiast powinno być na takich samych zasadach, na jakich korzystamy z usług w kraju, czyli ceny usług krajowych powinny zostać przeniesione na roaming. Wyjątkiem jest transmisja danych, gdzie są limity. W przestrzeni publicznej, niestety, panuje przeświadczenie, że roaming powinien być darmowy albo że jest darmowy i nic się za to nie płaci – płaci się na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku usług krajowych.

Opłaty, jakie będą możliwe do ponoszenia wynoszą 11 groszy za połączenia przychodzące, 4 grosze za połączenia odbierane w roamingu i za wysyłanie SMS-ów oraz 2 grosze za 1 MB danych. Są to ceny maksymalne i od operatora zależy jak i czy w ogóle wprowadzi te stawki. Obecnie 8 operatorów wirtualnych posiada takie zgody. Plus oraz Play mają już pozwolenia. Sprawa Orange jest rozpatrywana. Podobnie T-mobile, jednak ostatni operator zgłosił się po dopłaty za roaming najpóźniej w “wielkiej czwórki”.

(Ranking sieci komórkowych)

A Wy co sądzicie o takich dopłatach? Czy operatorzy powinni domagać się takich dodatkowych opłat? Czy to przypadkiem nie rozmija się z ideą zasaday Roam Like at Home? Napisz w komentarzach!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *