Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

speedtest UKE

Speedtest UKE ruszył! W przyszłości przyda się do reklamacji

14 września speedtest UKE ruszył! Możemy za darmo sprawdzić jakość swojego łącza przy pomocy testowanej właśnie aplikacji na komputery stacjonarne. Póki co, wyniki pomiarów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie można wykorzystywać ich do składania reklamacji u dostawcy internetu. Za to po skończeniu okresu próbnego systemy pomiarowego UKE, wyniki jak najbardziej będzie można wykorzystać do tego celu.

Porównanie ofert

Speedtest UKE – cele

UKE podkreśla, że celem wprowadzenia mechanizmu monitorowania prędkości internetu jest zwiększenie ochrony użytkowników i konkurencji między dostawcami w oparciu o rzeczywistą jakość ich usług. Według prawa unijnego, operatorzy mają obowiązek podać w umowie minimalne, zwykle dostępne i maksymalne prędkości oferowanego internetu. Jeśli certyfikowany przez Prezesa UKE test wykaże rozbieżność między zapisami umowy, a stanem faktycznym, będzie mógł służyć nam za podstawę do złożenia reklamacji. To właśnie jego główna przewaga nad innymi narzędziami pomiarowymi dostępnymi w sieci.

Speedtest UKE składać się będzie z aplikacji WEB, aplikacji na komputery stacjonarne oraz z serwisu internetowego. Będziemy mogli korzystać także z aplikacji mobilnej, której pomiary będą jednak miały zawsze charakter wyłącznie informacyjny. A to oznacza, że nie posłużą nam do reklamowania jakości usług…

PRO Speed Test
PRO Speed Test
Developer: Unknown
Price: To be announced

 

Przed rozpoczęciem testów publicznych, system weryfikował ekspert zewnętrzny a także dostawcy usług internetowych (prowadzili testy przez 1,5 miesiąca).

Zestawienietest prędkości UKE

Speedtest UKE – co zmierzy?

Dzięki aplikacji UKE będziemy mogli zmierzyć prędkość wysyłania i pobierania danych, a także opóźnienie i zmienność opóźnienia w przypadku komputerów stacjonarnych. Pomiar uwzględni też nasze warunki takie jak:

  • obciążenie procesora,
  • rodzaj karty sieciowej,
  • obecność aktywnych łącz VPN,
  • natężenie generowanego ruch,
  • liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.
Jak skorzystać z aplikacji UKE?

Żeby dokonać próbnego pomiaru, należy wejść na stronę: pro.speedtest i zarejestrować się na niej. Po zalogowaniu na swoje konto trzeba pobrać i zainstalować aplikację przeznaczoną dla komputerów osobistych. Dalej musimy przygotować swój komputer zgodnie z instrukcją i dokonać pomiaru. Okres testowania systemu pomiarowego UKE potrwa do 31 października 2018 r. Po tym czasie Prezes UKE ostatecznie zweryfikuje zgodność mechanizmu z wymogami technicznymi i podejmie decyzję o certyfikacji.

Jeśli będziecie mieli jakieś uwagi co do działania aplikacji UKE, możecie je zgłosić wysyłając informację na adres mailowy [email protected].

Abonament rodzinny – gdzie najtaniej?

29 zł

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *