Smartfon z dobrym aparatem – TOP 5 wg DxOmark
Z ostatniego tekstu mogliście się dowiedzieć po czym poznać dobry aparat w smartfonie. Dziś przedstawię Wam TOP5 smartfonów z dobrym aparatem według popularnego serwisu DxOmark. I zaznaczam, że ocenie podlegały tylko aparaty, więc nie spodziewajcie się tu pełnej specyfikacji urządzeń. Co więcej, topowa 5 to smartfony z najlepszym tylnym aparatem. Układając kolejność pomijałam możliwości kamer w kwestii kręcenia video, uwzględniałam jedynie punktację jaką poszczególne modele zdobyły za jakość zdjęć wykonywanych tylnymi aparatami. Ciekawe ilu z Was będzie zaskoczonych tą kolejnością… 😉
Huawei P30 Pro
Miejsce pierwsze zajmuje osławiony Huawei P30 Pro. Tu nie ma niespodzianki. W testach DxOmark jego aparaty otrzymały aż 119 pkt. Pokonał więc swoich poprzedników P20 Pro i Mate 20 Pro. Najbardziej ewidentne ulepszenia dotyczą efektu bokeh i zoom’u. P30 Pro wyznacza nowe standardy dzięki innowacyjnemu 5-krotnemu teleobiektywowi z układem peryskopowym i czujnikowi ToF. Huawei chwali się też 10 krotnym zoomem cyfrowym, który jednak trudno nazwać jakoś szczególnie użytecznym. Mimo to smartfon robi zdjęcia o fantastycznej jasności i szczegółowości. Aparat dokładnie mierzy głębię i zapewnia świetną szczegółowość także w trybie bokeh.
Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro to z pewnością smartfon z dobrym aparatem. Posiada poczwórną kamerę, której podstawowa matryca ma rozdzielczość 40 MP. Ponieważ jednak 4 piksele łączone są w 1, ostatecznie dostajemy piękne, wyraziste obrazy o rozdzielczości 10 MP. Aparat został wyposażony w 5-krotny bezstratny zoom optyczny, o którego działaniu można by napisać kolejny artykuł. Jeśli chcecie poznać temat bliżej, odsyłam bezpośrednio do opisu smartfona w serwisie DxOmark. Poniżej w punktach macie kilka najważniejszych parametrów dotyczących tylnych aparatów:
- Matryca główna – Sony IMX650 – 40 Mpix – obiektyw ( 1/7 cala, quad RYYB) szerokokątny z przysłoną f/1.6, optyczną (OIS) i cyfrową stabilizacją obrazu (EIS) oraz Autofocus’em;
- aparat szerokokatny – 20 Mpix z ultraszerokokątnym obiektywem i przysłoną f/2.2;
- Tele: – 8 Mpix z teleobiektywem w układzie peryskopowym i przysłoną f/3.4, OIS, ogniskowa 125 mm
- czwarty aparat to czujnik Time-of-Flight (ToF) – służy do obsługi autofokusa i odpowiada za stabilizację obrazu (technologia AIS, czyli Huawei AI Image Stabilization).
OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro zajął w testach DxOmark zaszczytne 2 miejsce, zdobywając 118 pkt. Nie może poszczycić się równie dobrym zoom’em jak P30 Pro. Zdarza się też, że na zdjęciach w pomieszczeniu 7 Pro zapisuje szum w zacienionych obszarach. Mimo to w większości kwestii – kolor, kontrast, balans bieli, jakość zdjęć przy słabym oświetleniu, radzi sobie naprawdę świetnie! A poniżej garść danych technicznych 3 aparatów OnePlus 7 Pro.
- Aparat główny – 48 MP, Sony IMX586 (rzeczywista rozdzielczość 12 MP, piksele 0,8 µm), czujnik 1/2 cala, przysłona f/1.6, OIS, laser focus/PDAF
- Ultraszerokokątny – 16 MP, przysłona f/2.2, 117 °, 14 mm.
- Teleobiektyw – 8 MP (piksele 1 µm), przysłona f/2.2, OIS, 78 mm
Samsung Galaxy S10 5G
Następny smartfon z dobrym aparatem to Samsung Galaxy S10 w wersji 5G (117 pkt). W czym ustępuje Huawei’owi P30 Pro? Przy fotografowaniu w pomieszczeniu przy słabym oświetleniu, S10 5G redukując szumy, nieco zmniejsza szczegółowość fotografii. Także zdjęcia z zoom’em nie są tak szczegółowe i kontrastowe jak z Huawei P30 Pro czy OnePlus 7 Pro. Mimo to, fotografie pięknie odwzorowują kolory i generalnie trzeba je uznać za naprawdę bardzo dobre. Poniżej nieco więcej szczegółów odnośnie 4 tylnych aparatów.
- Aparat główny – obiektyw szerokokątny 77° – 12 MP (piksele 1,4µm) o zmiennej przysłonie f/1.5 – f/2.4; OIS, EIS i AF;
- Aparat ultraszerokokątny 123° – 16 MP (piksele 1,0µm), przysłona f/2.2;
- Teleobiektyw: 12 MP (piksele 1,0µm), przysłona f/2.4 PDAF, OIS
- Czujnik 3D Depth, hQVGA
Honor 20 Pro
Kolejne miejsce zajął Honor 20 Pro, który w zasadzie zdobył tę samą liczbę punktów co poprzednik – 117 pkt. Ponieważ jednak tylne aparaty gorzej radzą sobie z kręceniem filmów, ostatecznie wylądował za Galaxy S10 5G. Honor P20 Pro bardzo dobrze radzi sobie z szumem na zdjęciach, robi świetny, naturalny i miękki efekt bokeh oraz oddaje szczegóły przy zbliżeniach i średnich odległościach. Natomiast krawędzie obrazu są momentami nieco zbyt miękkie, a na fotografiach robionych przy jasnym świetle brakuje niekiedy drobnych szczegółów. Mimo to, Honor 20 Pro to zdecydowanie smartfon z dobrym aparatem. Poniżej macie nieco informacji o jego 4 kamerkach.
- Aparat główny – Sony IMX586 1,2 cala, 48 MP Quad-Bayer (rzeczywista rozdzielczość 12 MP), przysłona f/1.4, ogniskowa 28 mm, OIS;
- Teleobiektyw: 8 MP, 1/4,4 cala, przysłona f/2.48 z odpowiednikiem ogniskowej 80 mm
- Ultraszerokokątny – 16 MP 1/3.06 cala, przysłona f/2.2
- Makro: 2 MP
Huawei Mate 20 Pro
TOP 5 smartfonów z dobrym aparatem zamyka Huawei Mate 20 Pro, który zdobył 114 pkt. Zalety tego modelu to dobra kontrola szumów obrazu, także przy słabym świetle, naturalne barwy i odpowiedni balans bieli, a także całkiem dobry zoom. Do wad natomiast można by zaliczyć utratę drobnych szczegółów na twarzach w trybie bokeh czy nienaturalne renderowanie drobnych szczegółów.
- Aparat główny – szerokokątny 40 MP (1/1,7 cala), przysłona f/1.8
- Ultraszerokokątny – 20 MP, przysłona f/2.2
- Teleobiektyw – 8 MP z przysłoną f/2.4, OIS, obiektyw 80 mm.
W zasadzie tyle samo punktów za swoje aparaty tylne zgarnął Huawei P20 Pro i Samsung Galaxy S10+. Za nimi na miejscu ósmym uplasował się Xiaomi Mi 9 (112 pkt.), a dalej iPhone XS Max (110 pkt.) i HTC U12+ (106 pkt.)
Kilka słów podsumowania
Na koniec chcę zaznaczyć, że każdy z wymienionych modeli naprawdę jest dobrym fotosmartfonem. Nie oznacza to jednak, że inne – często w takich zestawieniach wymieniane urządzenia – nie są dobre. Ktoś może się na przykład burzyć, że nie ma tu Pixela 3, który wciąż w wielu rankingach figuruje na górze listy. W testach DxOmark, wyprzedzają go poza wymienionymi już modelami, także Samsung Galaxy Note 9, Xiaomi Mi MIX 3, Huawei 20 i iPhone XR. Po prostu nawet jeśli jakiś aparat robi całkiem udane zdjęcia, ale na przykład ma słaby zoom albo nie ma trybu szerokokątnego, to już stawia go niżej modeli, które są lepiej wyposażone.
Tym, co mnie osobiście bardzo cieszy jest fakt, że nie tylko najdroższe smartfony mają dobre aparaty. Obecność Honora 20 Pro na czwartym miejscu to udowadnia. Ciekawe, że wyprzedził nawet Galaxy S10+… A jaki Wy wybralibyście smartfon, żeby robić nim zdjęcia?