Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

NSA futbolhd.tv właściciel skazany

NSA: Telekom nie może żądać od Ciebie kopii dowodu osobistego

NSA: Telekom nie może żądać od Ciebie kopii dowodu osobistego

Naczelny Sąd Administracyjny – NSA – wydał jakiś czas temu decyzję w dość ciekawej sprawie, w której to jedna z sieci komórkowych wymagała kopii dowodu osobistego przy zawieraniu umowy na odległość bez możliwości odmowy przetwarzania danych osobowych w nim zawartych.

Zdarzyło Wam się w przeszłości, że gdy chcieliście podpisać nową umowę na telefon, to musieliście przekazać kopię (np. ksero) dowodu osobistego oraz podpisać zgodę na “przetwarzanie danych osobowych”? Sam miałem raz taką sytuację i szczerze nie wydawało mi się to jakoś bardzo istotne. I przez cały okres trwania tamtej umowy nie przyszło mi na myśl, aby połączyć ten fakt z zadziwiającą liczbą telefonów z najprzeróżniejszymi ofertami, które do niczego nie były mi potrzebne.

jaki jest najtańszy abonament bez telefonu

Kilka lat temu Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych – GIODO – wydał decyzję, według której wymaganie zgody na przetwarzanie danych zawartych na dowodzie osobistym mogło powodować nadużycia i zalecił usunięcie tych uchybień.  Operator komórkowy (którego pełna nazwa nie pada w publicznie dostępnych aktach sprawy, ale w decyzji GIODO jest określany mianem T. S.A. lub TM S.A. ) odwołał się od tej decyzji, która jednak najpierw została podtrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny a następnie przez NSA, które stwierdziło, że:

wykładnia przepisów nie pozostawia wątpliwości, iż do zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, przedsiębiorca telekomunikacyjny może bez zgody klienta przetwarzać jedynie takie dane osobowe, które zostały wskazane w art. 161 ust. 2 ustawy Prawo telekomunikacyjne.“. A więc użycie takich danych jak wzrost, koloru oczu, adres zameldowania wg ustawy wymagają zgody zainteresowanego a “dowód osobisty nie jest dokumentem potwierdzającym możliwość wykonania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych(…)”

Porównanie sieci komórkowych

Operator komórkowy bronił się, twierdząc, że ma to pomagać w walce z nadużyciami nieuczciwych klientów oraz że w ten sposób chronią nie dopuszczają do zawierania umów bez zgody danego klienta. Do tego konieczność przesyłania kopii dowodu nie jest obligatoryjne – jeżeli ktoś nie chciał tego robić, mógł osobiście udać się do salonu operatora. Jednak NSA  uznał, że dowód osobisty “nie służy (…) bezpośrednio potwierdzeniu, czy użytkownik będzie w stanie regulować rachunki za udostępnione mu usługi telekomunikacyjne“.

Tak więc jeżeli chcąc dostać umowę na odległość, operator nie będzie mógł wymagać od Was skanu dowodu. Dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią dostawać dziwnych telefonów od telemarketerów.

Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule Rzeczpospolitej.

Abonament rodzinny – jaki najlepszy?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *