Nie spłacasz rat za telefon z abonamentem? Zostanie zablokowany
Wciąż wiele osób kupuje telefon z abonamentem. To kusząca propozycja zwłaszcza w przypadku promocji, takich jak na przykład promocja Play – “zapłacimy za Ciebie nawet 9 rat”. Część osób, które decydują się na taki zakup ma szczere i w pełni uczciwe intencje, inni niekoniecznie. Ta druga grupa decyduje się niekiedy na odsprzedaż urządzenia, a potem nie spłacanie już rat za smartfon. Od tego roku możemy mieć pewność, że taki niespłacony smartfon zostanie przez operatora zablokowany. Dlaczego warto mieć tego świadomość?
Telefon z abonamentem – blokada u wiodących operatorów
Do tej pory przed nieuczciwymi klientami blokowaniem niespłaconych urządzeń zabezpieczali się Plus i T-Mobile. Obie sieci wprowadziły odpowiednie zapisy do swoich regulaminów jeszcze w 2017 roku. Inaczej było w Play i w Orange, ale do czasu. W tym roku także te sieci dokonały zmian w swoich regulaminach. W lipcu zrobił to Orange, a we wrześniu Play. Najwyraźniej straty ponoszone przez nieuczciwych kupujących były na tyle duże, że operatorzy postanowili się przed nimi zabezpieczać. To oczywiście pewien postrach dla oszustów, ale to także ważna informacja dla nas wszystkich. Dlaczego?
Ponieważ wielu z nas telefon z abonamentem nie interesuje. Wolą poszukać atrakcyjnej cenowo oferty na wolnym rynku albo po prostu kupić urządzenie z drugiej ręki. I właśnie tu pojawia się problem. Jeśli kupisz smartfon od kogoś, kto wziął go w ramach abonamentu, a on przestanie spłacać za niego raty, zostajesz z zupełnie bezużytecznym urządzeniem. Zamiast oszczędzić, stracisz. A przecież nie brakuje w internecie właśnie takich ofert. Tak naprawdę promocje w rodzaju “3 raty za 0 zł” albo wspomniana już na wstępie aktualna promocja Play sprzyjają nieuczciwym osobom.
Telefony z drugiej ręki – jak uniknąć problemów?
Jak się przed tym bronić? Zawsze warto się upewnić, że urządzenie zostało już spłacone. Plus i T-Mobile mają strony, na których można to zrobić. Oczywiście nie ma co się złościć na operatorów, bo w gruncie rzeczy mają pełne prawo chronić się przed oszustami. Co więcej, według zapisów umowy telefon staje się własnością użytkownika dopiero po opłaceniu wszystkich rat. Dlatego tak naprawdę to, ktoś kto sprzedaje telefon nie będący jeszcze jego własnością jest tu w 100% winny.
Jeśli więc szukasz smartfonu w dobrej cenie pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić ofertę. Niestety jeśli się natniesz na nieuczciwego sprzedawcę, nie będziesz mógł już nic wskórać i zamiast zaoszczędzić, stracisz. Dlatego dobrze jest zachować ostrożność i nie omijać szerokim łukiem osoby, które nie chcą pokazać umowy. Jeśli jakaś cena jest tak niska, że to aż nieprawdopodobne, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że stoi za tym właśnie nieuczciwy sprzedawca… Czasem lepiej już samemu wziąć telefon z abonamentem.