Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

NFC

NFC – co to jest i jak działa? Poradnik

Zdecydowana większość pojawiających się obecnie na rynku smartfonów posiada NFC. To dobra wiadomość, bo NFC możemy wykorzystać na różne sposoby. Chyba najbardziej popularnym jest dokonywanie płatności korzystając z tej technologii. Ale co to jest NFC i jak działa? Czy naprawdę warto je mieć w telefonie?

NFC – co to jest?

Sam skrót NFC pochodzi od angielskiego Near Field Communication, co znaczy komunikacja bliskiego zasięgu. Jest to technologia bezprzewodowa, bezdotykowa, pozwalająca na komunikację dwóch urządzeń za pośrednictwem odpowiedniej częstotliwości fal radiowych. Urządzenia muszą się jednak znajdować w odległości do około 20 cm od siebie. NFC działa na wysokich częstotliwościach i radiowym standardzie o konkretnych parametrach:

  • Szerokość pasma 2 MHz
  • Częstotliwość 13,56 MHz
  • Przepustowość 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

Jak to działa?

A jak dokładnie działa ta technologia? Na zasadzie indukcji magnetycznej znajdujących się w pobliżu dwóch pętli anten. Dwa urządzenia, korzystające z tej samej częstotliwości fal radiowych pasma ISM ustawione blisko siebie mogą więc nawiązać łączność bez żadnych dodatkowych kabli.

Do czego służy NFC?

A dlaczego tak wiele osób chce mieć telefon z NFC? Do czego można wykorzystać tę technologię? Na przykład do tego, żeby wymieniać pliki graficzne, tekstowe albo linki czy wizytówki między smartfonami. Jak już wspomnieliśmy, wielu chętnie wykorzystuje ją do dokonywania płatności zbliżeniowych. Nie trzeba mieć ze sobą karty płatniczej, żeby zapłacić za zakupy, a to spora wygoda. Jakie urządzenia można ze sobą łączyć korzystając z komunikacji bliskiego zasięgu?

  • dwa telefony
  • telefon z terminalem płatniczym
  • telefon ze słuchawkami
  • telefon z głośnikiem bezprzewodowym.

Oczywiście jeśli chcemy dokonać płatności przy użyciu NFC musimy wcześniej dokonać właściwych ustawień w aplikacji swojego banku.

NFC a bluetooth

Nie wszyscy rozumieją różnice między NFC, a bluetooth. Obie technologie są bezprzewodowe, więc niektórzy je ze sobą mylą, ale tak naprawdę bardzo się między sobą różnią. Oto kluczowe różnice między NFC, a bluetooth:

  • Bluetooth wymaga sparowania urządzeń przed ich połączeniem, a NFC nie. Ta ostatnia technologia działa od razu, bez żadnych przygotowań.
  • Bluetooth wykorzystuje się  najczęściej do przesyłania większych plików np. grafik, dokumentów pdf czy mp3. NFC natomiast świetnie się sprawdza do natychmiastowego przesłania danych o małym rozmiarze.
  • Przy NFC mamy minimalną odległość transferu, a dzięki temu procesy autoryzacji są bardzo uproszczone.
  • Bluetooth zużywa sporo energii, podczas gdy komunikacja bliskiego zasięgu jej wymaga jej zdecydowanie mniej.
  • Technologia NFC posiada tzw. tagi NFC. Można w nich zapisać niewielką ilość danych, a żeby je odczytać wystarczy dotknięcie urządzeniem obsługującym tę technologię (podobnie jak przy odczytywaniu kodów kreskowych czy kodów QR). Bluetooth takiej funkcjonalności nie posiada.
  • NFC jest bezpieczniejsze bo działa tylko przy bardzo małej odległości i tylko, kiedy oba urządzenia są odblokowane. Protokół bluetooth ma szerszy zasięg, a przez to stał się celem dla hakerów.

Płatność telefonem z NFC

Jak korzystać ze komunikacji bliskiego zasięgu, żeby dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem? Funkcję elektronicznego portfela mogą pełnić smartfony korzystające z popularnych standardów, takich jak:

  • Android Pay – usługa płatności mobilnych stworzona przez Google, przeznaczona dla użytkowników systemu Android, posiadających w telefonie moduł NFC.
  • Apple Pay – dostępne w Polsce dopiero od 2018 roku. Pozwala realizować płatności zbliżeniowe przy użyciu iPhone’a lub Apple Watch.

Ostatnio na popularności zyskuje też płatność przez BLIK. Umożliwia on nie tylko płatności zbliżeniowe przy kasie, ale też wykonywanie przelewów na telefon czy wypłacanie gotówki w bankomacie bez użycia karty płatniczej. Trzeba jednak pamiętać, że z BLIK-a mogą skorzystać tylko osoby, których bank obsługuje tego rodzaju płatności. Osoba, która chce zapłacić BLIK-iem musi wpisać na terminalu wygenerowany w aplikacji kod. To coś podobnego jak PIN dla karty zbliżeniowej, ma za zadanie dokonać autoryzacji na terminalu.

Podsumowując, technologia komunikacji bliskiego zasięgu jest bardzo przydatna. Można ją wykorzystywać na różne sposoby, łącząc ze sobą różne urządzenia. Nic więc dziwnego, że wszystko zmierza do uczynienia z niej standardu nie tylko w najdroższych telefonach, ale też w tych ze średniej półki.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *