Najlepsze aplikacje do rozmów video z rodziną i przyjaciółmi
Ostatnio łatwo się poczuć więźniem własnego domu. Wiedzą o czym mowa zwłaszcza Ci, którzy pracują zdalnie. Czy wy też wychodzicie jedynie na zakupy i wyrzucić śmiecie? Nie można się spotkać z przyjaciółmi, nie można odwiedzić rodziny, zwłaszcza jeśli mieszka w innym mieście. Co za szczęście, że w tym całym szaleństwie mamy już technologie umożliwiające kontakt na odległość. Właśnie do tego służą aplikacje do rozmów video. Dzięki nim nie tylko możemy pozostać w kontakcie z bliskimi, ale też widzimy się podczas rozmowy i możemy nawet wspólnie wypić kawę. 😉 Właśnie dlatego przedstawiamy Wam dziś najlepsze z takich aplikacji.
Aplikacje do rozmów grupowych
Skype (iOS, Mac, Android, Windows, Linux, web)
Plusy: Możliwość rozmawiania wielu osób jednocześnie.
Minusy: Ciężko się korzysta z dodatkowych funkcji.
Więcej: Skype istnieje już dość długo. Komputerowa wersja jest dość słaba w porównaniu z aplikacją mobilną. Ta obsługuje duże grupy. Limit czasowy jest na tyle duży, że ciężko go wyczerpać (4h na połączenie i 100h/mies.). Co więcej, mamy to wszystko za darmo, a to niekwestionowana zaleta. Program jest na tyle prosty w instalacji i obsłudze, że przy drobnej pomocy, poradzą sobie z tym nawet starsze pokolenia.
ZOOM (iOS, Android, Mac, Windows)
Plusy: Możliwość rozmawiania wielu osób jednocześnie, duża kontrola administracyjna.
Minusy: Niejasno określone zasady gromadzenia danych, limit połączenia 40 min.
Więcej: Zoom jest wykorzystywany przede wszystkim do biznesowych videokonferencji. Pod tym kątem został zaprojektowany, co zresztą widać w jego dodatkowych funkcjach (np. zgłaszanie się, wyciszanie przez administratora mikrofonów rozmówcom). Działa naprawdę bardzo stabilnie. Prawda jest jednak taka, że do rozmów ze znajomymi lepiej nadają się inne aplikacje.
Aplikacje do rozmów video z najbliższymi
FB Messenger (iOS, Android, Mac, Windows, web)
Plusy: Łatwy w użyciu, wiele osób z niego korzysta.
Minusy: Trzeba mieć konto na FB, żeby skorzystać
Więcej: Messenger swoją popularność zawdzięcza naprawdę dobremu działaniu. Świetnie sobie radzi z każdego rodzaju cyfrową komunikacją. Obsługuje video rozmowy do ośmiu uczestników bez limitów czasowych. Podczas rozmowy dwóch osób przełącza się w tryb peer-to-peer, pomijając serwery i pozwalając uniknąć potencjalnego przeciążenia. Co ważne, korzystanie z Messengera jest znacznie lepiej chronione pod kątem prywatności niż posty i obrazy na samym FB. Jeśli chodzi o aplikacje do rozmów video po prostu nie moglibyśmy pominąć właśnie tej. 😉
WhatsApp Messenger (iOS, Android, Mac, Windows)
Plusy: Bezpieczny i popularny komunikator.
Minusy: Obsługuje videorozmowy max. 4 osób.
Więcej: WhatsApp wygląda trochę jak mniej przystojny brat FB Messenger’a. Jego główną funkcją nie są videorozmowy, ale można je prowadzić i to dość bezpiecznie. Jeśli limit 4 osób na połączenie Wam nie przeszkadza, to z powodzeniem możecie korzystać z WhatApp, żeby zobaczyć się z bliskimi. Chcą rozpocząć grupowe połączenie video, trzeba rozpocząć chat grupowy, potem nacisnąć przycisk połączenia, wybrać uczestników i kliknąć kamerkę.
Google DUO lub Hangouts (iOS, Android, web)
Plusy: Prosty interface, wykorzystuje istniejące konto Google
Minusy: Nie można korzystać bez konta Google.
Więcej: Duo to jeden z późniejszych produktów Google do przesyłania wiadomości, który powstał jako uzupełnienie Allo i ma być swoistą wersją Hangoutów konsumenckich. Google Duo umożliwia rozmowy video max. 8 osób jednocześnie. Działa całkiem sprawnie, więc osoby posiadające konto Google mogą z niego z powodzeniem korzystać.
FaceTime (iOS, iPadOS)
Plusy: Łatwy w użyciu, świetna jakość obrazu.
Minusy: Mogą z niego korzystać tylko użytkownicy urządzeń Apple.
Więcej: FaceTime pozwala prowadzić rozmowy nawet 32 uczestnikom jednocześnie. Łatwość korzystania z aplikacji czyni ją z pewnością bardzo wygodną. Niestety nie istnieje jej wersja przeznaczona inne systemy operacyjne niż iOS lub iPadOS.
Wszystkie powyższe aplikacje do rozmów mają swoje zalety i wady, a także swoje ograniczenia. Ponieważ jednak jak widzicie jest ich całkiem sporo, łatwo znaleźć coś dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że nawet rozmowy wideo nie zastąpią spotkać na żywo, więc obyśmy nie przyzwyczaili się do nich zbyt bardzo w czasie przymusowej rozłąki. 😉