Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

LiFi -Philips

LiFi – Philips testuje internet przez światło

Trudno dziś wyobrazić sobie chociaż jeden dzień bez internetu. Internet jest nie tylko narzędziem rozrywki, ale i pracy. Dlatego codziennie w mniejszej lub większej mierze większość z nas musi z niego korzystać. I właśnie dlatego bardzo interesujące wydaje się LiFi (Light Fidelity).

(zobaczcie najlepsze oferty no limit i na kartę)

Słyszeliście już o LiFi? Czy ten skrót coś Wam przypomina? Może kojarzy się z WiFi? Jeśli tak, to Wasze skojarzenie jest całkiem trafne. WiFi służy udostępnianiu internetu przy wykorzystaniu fal radiowych. Nie jeden korzysta z niego w domu albo w pracy. A jak ma się do tego LiFi? LiFi też służy dystrybuowaniu internetu tyle, że przez światło. To bardzo ciekawa technologia, która jednak do tej pory nie specjalnie była wykorzystywana. Mimo to, a może właśnie dlatego, zainteresował się nią Philips (dokładniej spółka Philips Lighting wchodząca w skład koncernu Philips’a). Widząc potencjał w technologii LiFi, stworzył system lamp, które mają razem ze światłem rozsyłać internet. Jak poinformował Philips, jego system właśnie testuje w swoich biurach firma Icade we Francji (więcej przeczytacie tutaj).

(Przeczytaj jak Polska wypada na tle Europy pod kątem internetu mobilnego i kto oferuje najlepsze prędkości wg. speedtest.pl)

Jak działa LiFi?

Żeby zadziałało  potrzebna jest odpowiednia lampa i odbiornik z wejściem USB. Lampa musi być ustawiona tak, żeby oświetlać komputer. Precyzja ma znaczenie bo sygnał nie przenika przez ściany i nie jest tak rozproszony jak sygnał WiFi. LiFi ma działanie bardziej punktowe. Czy to źle? Nie. Dzięki tej technologii oszczędza się energię, minimalizuje promieniowanie w otoczeniu i zapewnia większą ochronę danych. Poniższy film wyjaśnia dokładniej sposób działania LiFi.

Jesteśmy bardzo ciekawi jak LiFi sprawdzi się we Francji. Czy właśnie zaczyna się przełom? Czy LiFi okaże się dobrym rozwiązaniem także na dużych powierzchniach? Czy ostatecznie wejdzie też do użytku codziennego? Trudno sobie co prawda wyobrazić, żeby miał być stosowany w domach, na nasze prywatne potrzeby, ale w firmach? Co myślicie o rozsyłaniu internetu przez światło? Czy Waszym zdaniem LiFi to technologia przyszłości, czy kolejny szalony pomysł, który zostanie odłożony na stos niewypałów…?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *