Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Ranking SpeedTest.pl - najszybszy internet

Speedtest.pl przedstawia podsumowanie roku 2017

Wraz z zakończeniem roku speedtest.pl, portal poświęcony testowaniu prędkości naszych łączył opublikował podsumowanie i ranking wyników tychże testów. W minionym roku skorzystaliśmy z opcji testowania szybkości internetu na tym popularnym portalu ponad 30 milionów razy. Poniżej przedstawiamy, jakie prędkości osiągali najlepsi dostawcy internetu stacjonarnego i internetu mobilnego. Zapraszamy do lektury!

Internet stacjonarny w 2017 według Speedtest.pl

[supsystic-tables id=49]

Na pierwszym miejscu uplasowała się Inea z bardzo przyjemną wartością średniej prędkości niemal 68 Mb/s. Cytując komentarz samej Inei:

INEA dysponuje najnowocześniejszą infrastrukturą w kraju. Na blisko 500 tys. HP, prawie połowa to FTTH. Obecnie z usług internetowych INEA korzysta blisko 185 tysięcy Klientów, z czego aż 40% używa światłowodu. Liczba ta dynamicznie rośnie – jeszcze w styczniu 2017 roku było to ok. 30% Klientów.

W przeciągu całego 2017 roku operatorzy znajdujący się na podium przyspieszyli ze średnich w okolicy 50 Mb/s do  okolic 65 Mb/s. Taki systematyczny wzrost prędkości to dobry prognostyk na kolejny rok. A wszystko to dzięki inwestycjom i modernizacjom.

Poza tym wart odnotować, że najwięcej testów wykonano z sieci Orange, było ich prawie trzy i pół miliona.

T-Mobile z najlepszym internetem mobilnym i internetem LTE w 2017 według Speedtest.pl

Internet mobilny (3G/4G)

[supsystic-tables id=51]

Internet LTE

[supsystic-tables id=52]

 

Jak widać, ubiegły rok był bardzo dobry T-Mobile, jeśli chodzi o dostarczanie zarówno zwykłęgo internetu mobilnego, jak i internetu LTE. W okolicach czerwca sieć ta zaczęła uzyskiwać najlepsze wyniki testów i nie oddała tego miejsca już do końca roku. Drugi Orange mimo wszytko depcze T-Mobile po piętach, wyniki pomarańczowego operatora są minimalnie gorsze. Trzeci w zestawieniu Plus już dość wyraźnie odstaje od pierwszej dwójki zarówno w internecie 3G/4G oraz w LTE.

Rok wcześniej – w 2016 – nastąpił spory wzrost w średnich prędkościach internetu mobilnego w Polsce. Jednak przez ostatnie 12 miesięcy prędkości te utrzymywały się niemal na takim samy poziomie. Miejmy nadzieję, że 2018 będzie pod tym względem lepszy.

Obecnie polscy operatorzy testują rozwiązania związane z LTE Advanced, więc może faktycznie znów nasz internet mobilny przyspieszy. Poza tym powoli będą w najbliższych miesiącach ruszać testy związane z 5G. Ale to już nieco bardziej odległa przyszłość.

A czy Wy odczuliście różnicę w prędkości Waszego internetu? Czy może wszystko pozostało bez zmian?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *