Mobilny Ranking » Kto wygra Mundial? Sztuczna inteligencja już wie!
Wiadomości

Kto wygra Mundial? Sztuczna inteligencja już wie!

kto wygra mundial

AI, czyli sztuczna inteligencja jest stosowana do coraz większej ilości różnych celów. Teraz znalazła zastosowanie także w prognozowaniu przebiegu Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Grupa naukowców z uczelni niemieckiego Technische Universitat w Dortmundzie i z Politechniki w Monachium a także Uniwersytetu w Gandawie w Belgii, wykorzystała (AI) uczenie maszynowe by stworzyć symulację Mundialu 2018. Uściślając, przeprowadzili ją ponad 100 000 razy i na tej podstawie wskazali najprawdopodobniejszego zwycięzcę. Jesteście ciekawi kto wygra Mundial?

jaki jest najtańszy abonament bez telefonu

Kto wygra Mundial?

Oczywiście próbą przewidzenia zwycięzcy Mistrzostw zajmuje się wiele osób. W 2010 roku to ośmiornica o imieniu Paul wskazywała kto wygra i udało jej się wybrać odpowiednią drużynę w 12 z 14 gier. Całkiem niezły wynik, prawda? Tak czy inaczej, dziś posługujemy się nieco bardziej naukowymi metodami. Chętnie wykorzystują je zwłaszcza Bukmacherzy. Według nich największe szanse na wygraną ma Brazylia (16,6% prawdopodobieństwa). Dalej wymieniają Niemcy (12,8%) i Hiszpanię (12,5%). Czy obliczenia wykonane przez naukowców z wykorzystaniem AI pokrywają się z tymi prognozami? Nie do końca…

Zestawieniekto wygra mundial - paul

 

Przy zastosowaniu metody random forest, łączącej konwencjonalną analitykę ze sztuczną inteligencją, jako drużynę mającą największe szanse na wygraną wskazali Hiszpanię (prawdopodobieństwo 17,8%). Wykorzystując random forest, stworzono modele każdego potencjalnego meczu Mundialu, biorąc pod uwagę różne czynniki. Są to między innymi: ranking FIFA, populacja każdego kraju i jego PKB, kursy bukmacherskie, liczba graczy reprezentujących drużynę narodową w klubie, średni wiek zawodników i ich dokonania w lidze mistrzów.

Zobaczcie jaki jest zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobny przebieg Mistrzostw. Oto, jak zdaniem sztucznej inteligencji będą wyglądać grupy po rozegraniu wszystkich spotkań pierwszej fazy mistrzostw.

Kto wygra Mundial Sztuczna inteligencja już wie

A tak może wyglądać przebieg fazy pucharowej:

Jak widać zgodnie z tymi prognozami, Polska nie wejdzie do ćwierćfinałów. Choć największe szanse ma Hiszpania, to jednak Niemcy też wygrywali w wielu symulacjach. Czy te prognozy się sprawdzą? W końcu może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy. Wypadki zawodników, nagłe roszady i kto wie co jeszcze… Czy w związku z tym AI okaże się lepszym prognostykiem niż Paul? Już dziś o 17:00 zagwiżdże pierwszy mundialowy gwizdek, więc niebawem będziemy mogli się o tym przekonać…

Jak Polska może poradzić sobie na Mistrzostwach?

60% szans na wyjście z grupy to nawet nie jest zły wynik. Niestety dalej już tak różowo nie jest, tylko 2,3 % szans na dojście do finału… no cóż, może za 4 lata będzie lepiej?

kto wygra Mundial - tabela

Warto jednak pamiętać, że to wszystko tylko symulacje i wielu rzeczy przewidzieć się nie da – jak chociażby tego, że w ostatniej chwili Hiszpania zwolni swojego trenera po tym, jak ten postanowił za plecami federacji dogadać się z Realem Madryt.

A Waszym zdaniem, kto ma największe szanse na wygraną? I jak daleko zajdzie Polska w tegorocznych rozgrywkach?

Kto wygra Mundial? Sztuczna inteligencja już wie!
4.1 (81.54%) 13 votes

728x90