Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

oszczędzać baterię

Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Poradnik

Długość działania baterii ma ogromny wpływ na nasz komfort użytkowania smartfona. Konieczność ciągłego noszenia ze sobą ładowarki czy powerbank’a jest po prostu irytująca. Co w takim razie można robić, żeby bateria nie wyładowywała się tak szybko? Inaczej mówiąc, jak oszczędzać baterię w telefonie? Mamy dla Was garść pomysłów, dzięki którym nie będziecie musieli drżeć o to, czy smartfon Wam nie padnie przed powrotem do domu.

Jak oszczędzać baterię?

Zacznijmy od stwierdzenia absolutnie fundamentalnej prawdy. Smartfony są napędzane energią elektryczną, więc każda ich funkcja wymaga jej użycia. Nawet zwykłe wybudzenie wyświetlacza oznacza konieczność poboru energii. Wynika z tego wniosek, że im więcej zbędnych funkcjonalności wyłączymy, tym mniej energii zostanie zużyte, a bateria dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu.

Od czego warto zacząć całą walkę z szybkim wyładowywaniem? Od sprawdzenia co w naszym przypadku pochłania najwięcej energii. W tym celu trzeba wejść w Ustawienia > Bateria > statystyki. W zależności od modelu telefonu końcowy element też ścieżki może mieć nieco inną nazwę. Tak, czy inaczej właśnie stąd dowiesz się jakie aplikacje i w ogóle jakie czynności kosztują baterię Twojego smartfona najwięcej energii. Znowu ta wiedza może Ci pomóc zoptymalizować pracę aplikacji. I właśnie od tego zacznijmy, od odpowiedniego zarządzania aplikacjami

Zarządzanie aplikacjami

Nowszy Android daje użytkownikom dostęp do adaptacyjnego trybu baterii. Warto go włączyć. Jak pomaga oszczędzać baterię? Automatycznie zapobiega nadmiernemu wysysaniu energii przez nieużywane aplikacje działające w tle. Starsze smartfony umożliwiają natomiast ręczne zamykanie wybranych aplikacji, z których w najbliższym czasie nie zamierzasz korzystać. Dobrze jest też zmieniać ustawienia niektórych aplikacji, żeby nie uruchamiały się razem ze startem systemu. Niektóre smartfony “same się uczą”, których aplikacji nie uruchamiać na starcie.

Jasność wyświetlacza

Być może obserwując statystyki zużycia baterii byłeś zaskoczony tym, jak wiele energii pochłania praca wyświetlacza. Im większa jasność, tym większy pobór. Dobrym rozwiązaniem na osiągnięcie kompromisu między oszczędzaniem baterii, a komfortem użytkowania jest korzystanie z funkcji automatycznego ustawiania jasności. Sprawdzi się zwłaszcza przy naturalnym oświetleniu. W sztucznym świetle można z niej zrezygnować. Warto też oszczędzać baterię włączając Tryb ciemny/ Tryb nocny we wszystkich aplikacjach, w których jest dostępny.

Aktywność ekranu

Jest coś jeszcze, co możesz zrobić, żeby oszczędzać energię zużywaną przez wyświetlacz. Zadbaj o to, żeby wybudzać ekran jak najrzadziej i na jak najkrótszy czas. Możesz na przykład skrócić czas, po jakim wyświetlacz się wygasza, kiedy przestajesz go używać (najkrótszy czas to 15 sekund). Nowsze telefony z ekranami  OLED i AMOLED zostały wyposażone w tryb Always-on Display. Warto go włączyć. Chociaż mocno przyciemniony wyświetlacz jest wtedy cały czas aktywny, to zużywa bardzo mało energii jest wystarczający, żeby odczytać takie informacje jak godzina czy najważniejsze powiadomienia. Nie musisz w tym celu wchodzić w normalny tryb, który pobiera więcej energii. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza u osób, które mają nawyk ciągłego wybudzania telefonu, żeby sprawdzić która godzina albo czy przypadkiem nie ma jakiejś nowej wiadomości.

Tryb oszczędzania baterii

Następnym sposobem na wydłużenie czasu pracy baterii jest po prostu włączenie trybu oszczędzania baterii. Możesz ustalić próg naładowania, w którym ten tryb się uruchomi, np. przy poziomie naładowania 30%. Musisz mieć jednak świadomość, że ten tryb spowoduje:

  • zmniejszenie wydajność telefonu,
  • ograniczenie aktualizacji i pracy aplikacji działających w tle,
  • przyciemnienie ekranu.

Niektóre telefony mają też tryb ultraoszczędny. Uruchamia się, kiedy bateria w telefonie jest już bardzo słaba. Wtedy możesz tylko dzwonić i wysyłać SMS-y, ewentualnie korzystać z komunikatorów.

Usługa lokalizacji

Włączona na stałe lokalizacja w sama w sobie nie drenuje baterii w jakiś istotny sposób. Problem zaczyna się natomiast w momencie, kiedy różne aplikacje (na pierwszym planie i w tle) żądają do niej dostępu. Oczywiście samo korzystanie z nawigacji na pierwszym planie w dużym stopniu pochłania zasoby energii, ale jest też wiele innych aplikacji (często np. społecznościowe), które potrafią wielokrotnie wybudzać urządzenie w tle, żądając dostępu do usługi lokalizacji. Jeśli więc masz na stałe włączoną tę usługę, sprawdź, które aplikacje na Twoim smartfonie mają uprawnienia do GPS. Rozsądnie będzie wyłączyć je w tych, które w Twojej opinii wcale ich nie wymagają.

Uprawnienia zmienisz wchodząc w Ustawienia > Aplikacje > menu > Uprawnienia aplikacji > Lokalizacja.

Wyłączaj Wi-Fi, NFC, Bluetooth

Jeśli chcesz oszczędzać baterię pamiętaj też o tym, żeby wyłączyć Wi-Fi, NFC czy Bluetooth, kiedy akurat ich nie potrzebujesz. Może nie będzie to wielka oszczędność, ale zawsze…

Nie za głośny dźwięk

Niestety także maksymalna głośność skraca czas pracy telefonu, zwłaszcza przy oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki czy graniu w gry. Dlatego nie ustawiaj głośności multimediów, wiadomości, połączeń, powiadomień i budzika na poziomie wyższym, niż naprawdę potrzebujesz.

Wprowadzenie przynajmniej kilku z wymienionych wyżej wskazówek z pewnością pomoże Ci dłużej cieszyć się pracą smartfona. Pamiętaj jednak, że ogromny wpływ na żywotność baterii ma też to, jak ją ładujesz. Współczesne ogniwa lepiej jest ładować częściej, a krócej i nie czekać z podpięciem do ładowarki na całkowite rozładowanie.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *