Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

HDR

Jak działa HDR w smartfonie?

Kiedy ostatnio robiliście zdjęcia swoim telefonem? Czy korzystaliście z trybu HDR? Po co w ogóle tryb HDR w smartfonie? Jak konkretnie działa i co nam daje? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu. Nie jest to wiedza tajemna, więc każdy zrozumie zasadę działania tego trybu!

Co to jest HDR?

Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu HDR. Pochodzi od angielskich słów High Dynamic Range, co dosłownie znaczy “wysoki zakres dynamiki”. Chodzi tu dokładnie o zakres rozpiętości między jasnymi, a ciemnymi tonami.

Smartfony, podobnie jak wszystkie inne urządzenia fotograficzne, mają ograniczoną rozpiętość tonalną. Znacznie węższą niż nasze oczy. Kiedy my patrzymy na skałę oświetloną ostrym światłem słonecznym z jednej strony, a ocienioną i rzucającą cień z drugiej strony, widzimy mnóstwo detali zarówno po jasnej, jak i ciemnej stronie skały. A jak to wygląda w przypadku oka aparatu? Cóż, aparat może ustawić parametry albo tak, żeby wyeksponować jasne elementy kadru, albo ciemne. Jeśli więc skupimy się na oświetlonej stronie skały, jej ocieniona część zmieni się w ciemną plamę, na której trudno będzie dostrzec szczegóły. Znowu kiedy ustawimy ekspozycję na ocienioną część to po jasnej stronie zrobi nam się prawie biała plama. I właśnie tu wkracza tryb HDR!

Jak działa HDR w smartfonie?

Obraz HDR to tak naprawdę obraz powstający w wyniku połączenia kilku (przynajmniej 3) zdjęć o różnym poziomie jasności. Otrzymujemy więc jedno zdjęcie wykonane z kilku przedstawiających ten sam kadr ze skokami ekspozycji. Wartość tego trybu szczególnie widać przy fotografowaniu scenerii o wysokim kontraście.

Na szczęście tryb HDR działa automatycznie, więc nie musimy się zastanawiać jakie zdjęcia połączyć i jak ustawić ekspozycję. Tutaj ukłon w kierunku fotografii obliczeniowej, dzięki której wszystkie parametry dobierane są przez urządzenie bez naszego udziału. My możemy jedynie cieszyć się efektem końcowym.

Tryb HDR+

Być może jednak Wasze urządzenie oferuje tryb HDR + i zastanawiacie się czym różni się on od standardowej wersji? Jak sama nazwa wskazuje jest nieco ulepszony, doładowany. Ta wersja pojawiła po raz pierwszy się w Google Pixel 3. Dzięki niej zdjęcia zyskują nie tylko szerszą rozpiętość tonalną, ale też mają poprawione kolory i mniej szumów.

Jak widzicie tryb HDR zdecydowanie jest przyjacielem pasjonatów fotografii mobilnej. Dzięki niemu można robić naprawdę ładne zdjęcia, które z przyjemnością ogląda się nie tylko na wyświetlaczu smartfona, ale i w dużym formacie.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *