Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

heja

Dwustopniowa weryfikacja – z czym to się je?

W ostatnich miesiącach dochodzi do wielu dużych wycieków danych użytkowników różnych serwisów. O tym, jak i o sposobach lepszego zabezpieczania swoich kont pisałem już tutaj.

Ostatnio miałem nieprzyjemną sytuację – zgubiłem telefon. Co więcej, zorientowałem się dopiero następnego ranka. Pierwsze o czym pomyślałem, to bezpieczeństwo moich danych. Mój telefon jest podpięty do wielu aplikacji, w tym do aplikacji bankowej. Chyba nie muszę tłumaczyć, że przez głowę przelatywały mi myśli o tym, jak jakiś złodziej pewnie bez problemu złamał PIN zabezpieczający wyświetlacz, a potem kolejny PIN od aplikacji bankowej i przez całą noc wydaje moje pieniądze. Więc postanowiłem wyczyścić dane z tego telefonu.

Współczesne smartfony możemy dość łatwo zlokalizować przy pomocy aplikacji Google, a następnie zdalnie zablokować wyświetlacz lub nawet usunąć wszystkie nasze dane z tego telefonu. Jednak po pierwsze, musimy mieć tam konto – a nie każdy ma – i po drugie telefon musi być włączony. Mój okazał się rozładowany, więc ta opcja nie mogła mi pomóc od razu zlokalizować mojej słuchawki.

Ostatecznie okazało się, że telefon zostawiłem w taksówce, a kierowca po jego znalezieniu odniósł go na centralę, gdzie go odebrałem.

Dwustopniowa weryfikacja na ratunek

Zgubiony telefon to nie przyjemna sprawa. Jednak to tylko telefon. W obecnych czasach nasze dane są o wiele ważniejsze i cenniejsze. I możliwości jakie daje dwustopniowa weryfikacja logowania są czymś, co powinno stać się dla nas chlebem powszednim. Przede wszystkim – dwustopniowa weryfikacja polega na tym, że w celu zalogowania się na dane konto musimy podać dodatkowy kod, który otrzymamy albo SMS-em albo na zainstalowaną aplikację. Są też osobne urządzenia stosowane przy takich zabezpieczeniach, ale o nich napiszę na końcu.

Poniżej zapoznam Was z kilkoma aplikacjami, których zadaniem jest właśnie dwustopniowa weryfikacja.

Google Authenticator

Jest to jedna z najpopularniejszych tego typu aplikacji. Jest bardzo prosta i oczywiście darmowa. Współpracuje z takimi portalami jak Facebook, Gmail czy Dropbox. Po włączeniu musimy przy pomocy aplikacji zrobić zdjęcie kodu QR. Apka jest dostępna zarówno dla iOS jak i  dla Androida, jednak posiadacze tego drugiego muszą wcześniej pobrać osobną aplikację zczytującą kody QR. Po odczytaniu kodu, Google Authenticator zacznie generować kody, które służą do weryfikacji logowania.

The app was not found in the store. 🙁

 

Wersja dla iOS:

‎Google Authenticator
‎Google Authenticator
Developer: Google
Price: Gratis

 

Microsoft Authenticator

Również Microsoft posiada darmową aplikację do dwustopniowej weryfikacji. Jej działanie jest bliźniaczo podobne do aplikacji od Google. I również jest dostępna dla Androida i iOS. Z tym że do logowania na kontach Microsftu wykorzystuje proste notyfikacje.

Microsoft Authenticator
Microsoft Authenticator
Developer: Unknown
Price: Free

 

Wersja dla iOS:

‎Microsoft Authenticator
‎Microsoft Authenticator

 

Authy

Jedną z najbaridziej uciążliwych rzeczy związanych z weryfikacją dwustopniową może być to, że za każdym razem zmieniajac konto lub telefon musimy od nowa robić i weryfikować kody QR. Problem ten rozwiązuje właśnie Authy, apliakcja mogąca przechowywać wszystkie tokeny weryfikacji w chmurze, dzięki czemu możemy zalogować się do aplikacji weryfikującej z dowolnego urządzenia. Wymaga to jednak uprzedniego zezwolenia na tworzenie szyforwanych kopii zapasowych. I tylko my znamy hasło do tych kopii. Twórcy Authy nigdzie nie przechowują tych haseł, więc jeżeli takowe zapomnimy, to możemy też zapomnieć o możliwości zalogowania tam, gdzie korzystamy z dwustopniowego logowania. A to już jest spory problem.

Twilio Authy Authenticator
Twilio Authy Authenticator
Developer: Unknown
Price: Free

 

Yubico

Na koniec wspomniany wcześniej “hardware” to dwustopniowej weryfikacji. Yubico to niewielkie urządzenie na USB, które wystarczy podłączyć do komputera i od razu wyświetla nam kody do weryfikacji. W przypadku telefonów, Yubico działa tylko z tymi, które posiadają NFC, czyli komunikację zbliżeniową. Użycie tego urządzenia uniezależnia nas od konieczności korzystania ze sterty aplikacji, jednak tutaj już musimy zapłacić w okolicach 100 złotych za to naprawdę niewielkie urządzenie.

Yubico - dwustopniowa weryfikacja

Ostatecznie, wybór korzystania z dodatkowego zabezpieczenia zawsze należy do nas. Jednak coraz większa liczba dziedzin życia wymaga od nas posiadania wirtualnych kont. I możliwe, że dbanie o to, aby nikt nie dopadł informacji z naszej karty kredytowej może być tylko ułamkiem tego, co powinniśmy robić, aby zabezpieczać nasze konta, nie tylko bankowe.

Comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *