Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

brandowany telefon

Brandowany telefon, czyli jaki? Wady i zalety

Kupiłeś brandowany telefon u operatora i zastanawiasz się czy to dobrze, czy źle? W dzisiejszym artykule opowiemy co to znaczy, że telefon jest brandowany i wyjaśnimy jakie są zalety, a jakie wady takiego urządzenia. To co? Zaczynamy!

Brandowany telefon – co to znaczy?

Kiedyś brandowanie było bardzo widoczne dla użytkownika. Widział logo operatora po włączeniu smartfona, a i interfejs telefonu wyglądał inaczej niż w urządzeniach z “czystą” wersją oprogramowania. Teraz co prawda zmiany są przeprowadzane mniej widocznie, ale nie znaczy to, że ich nie ma. Do tej pory łatwo rozpoznamy brandowany telefon, po logo operatora wyświetlającym się zaraz po uruchomieniu urządzenia. To pierwszy sygnał, że operator ingerował w system. W praktyce taka ingerencja oznacza, że mamy na urządzeniu wgrane różne aplikacje, które według operatora są nam potrzebne. De facto, rzadko się z nich korzysta, ale o tym później. Natomiast w przeciwieństwie do tego, jak było kiedyś nie uświadczymy już raczej zmian w interfejsie.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa w temacie telefonu z brandem – chodzi o aktualizacje. W smartfonach bez brandu operatora aktualizacje oprogramowania są zależne od producenta, a  w tych z brandem, od operatora.

Jak brandowanie wpływa na telefon – wady?

Powiedzieliśmy już co się kryje pod pojęciem brandowany telefon, więc przejdźmy teraz do tego, jak brandowanie wpływa na pracę urządzenia. I od razu uprzedzamy, że to będzie lista wad takiego rozwiązania.

Po pierwsze, aplikacje wgrywane przez operatora często wcale nie są dla nas użyteczne, a zajmują sporo miejsca w pamięci i do tego nie możemy och odinstalować. Po drugie, na smartfony z brandem aktualizacje oprogramowania przychodzą zwykle z pewnym opóźnieniem. To zrozumiałe, bo operator staje się pośrednikiem i przez to wydłuża się droga do końcowego odbiorcy. Zaznaczmy jednak uczciwie, że nie zawsze tak jest. Niekiedy operatorzy dbają o to, żeby jakieś smartfony były aktualizowane szybciej niż normalnie. Mimo to oba wyżej wymieniony punkty mogą przekładać się na wolniejszą pracę urządzenia, zwłaszcza kiedy mamy je już dłużej.

Ale dotknijmy jeszcze kwestii bezpieczeństwa. Otóż każdego miesiąca Google wypuszcza łatki, które nawet na niebrandowane smartfony trafiają nieraz z opóźnieniem. W przypadku tych z brandem, opóźnienie jest jeszcze większe lub aktualizacje nie docierają. To wszystko dość poważne wady, ale czy brandowanie nie ma żadnych zalet, którymi można by je zrekompensować?

Zalety brandowania telefonu

Wróćmy jeszcze do aplikacji. Otóż może się zdarzyć, że komuś podpasują. Zwłaszcza jeśli dostanie jakieś w wersji rozszerzonej za darmo, to będzie to dla niego zysk. Co do aktualizacji, nie ukrywajmy, to jest wada, której nic nie nadrobi. A jak jest z cenami takich urządzeń? Otóż z całą pewnością brandowane urządzenia kupowane z drugiej ręki będą tańsze niż te bez brandu. Jednak u operatora raczej wiele nie oszczędzimy.

Zaletą jest to, że zawsze zostaje opcja wyczyszczenia smartfonu i wgrania mu softu bez brandu. Jednak trzeba mieć świadomość, że różni producenci mogą wtedy inaczej patrzyć na kwestię ważności gwarancji.  Niektórzy mogą jej najzwyczajniej w świecie nie uznać, a to mogłoby być przykre zwłaszcza w przypadku droższego telefonu, którego naprawa jest kosztowna.

Czy wszystkie smartfony u operatora są brandowane?

Powstaje jeszcze jedno pytanie, czy zawsze kupuje się od operatora brandowany telefon? Otóż na szczęście nie. Na przykład żaden iPhone nie jest sprzedawany z brandem. Po prostu tylko pod takim warunkiem producent pozwala sprzedawać swoje urządzenia. Zdarza się też, że operator bardzo szybko wprowadza do swojej oferty smartfon, który dopiero się pojawił i nie zdążył jeszcze obrandować wszystkich egzemplarzy. Właśnie dlatego zawsze warto dopytać o to czy dany smartfon jest brandowany i ewentualnie dopytywać o ten model bez brandu.

Podsumowując wszystko o czy powiedzieliśmy, brandowany telefon nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj lepiej jest kupić smartfon bez brandu. No chyba. że kupujecie telefon z drugiej ręki i zależy Wam na jak najniższej cenie.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *