Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Projekt Marea czyli 160 Tb/s na dnie Atlantyku

Nie, wbrew pozorom nie jest to artykuł o tym, że Posejdon posiada w swoim domu internet, o jakim możemy jedynie pomarzyć. Chociaż nie wiem do czego miałbym użyć takiego łącza. Może do pobrania wszystkich śmiesznych zdjęć kotów z internetu? Jest to jakiś pomysł. Ale projekt Marea jest tak naprawdę wspólną inwestycją Microsoftu i Facebooka, której celem jest przeprowadzenie z Europy do USA nowego połączenia internetowego o przepustowości 160 Tb/s. Narzekacie na wiecznie plączące się słuchawki, które mają długość nieco ponad 1 metra? Ten “kabelek” będzie miał w okolicach 6600 kilometrów długości!

Projekt Marea i huragany

W tym roku na Atlantyku szalało już kilka potężnych huraganów, które niszczyły wszystko na swojej drodze. Znajdowały się one daleko od Europy, jednak nawet kiedy taki żywioł atakuje inny kontynent, zniszczenia jakie wyrządza mogą być odszuwalne gdzie indziej. Tak było w 2012 roku, kiedy huragan Sandy zaatakował północno-wschodnie wybrzeże USA. Wtedy przez kilka godzin Chmura Microsoft nie posiadała łączności pomiędzy Ameryką Północną a Europą. I właśnie potencjalne zagrożenia pogodowe są jedną z przyczyn, dla których w życie został wprowadzony projekt Marea. Punkty, w których kabel “ląduje” w Europie i Ameryce Północnej są oddalone od innych tego typu miejsc, co ma zapewnić ciągłość połączenia w razie katastrof i awarii.

instalacja - Projekt Marea

Ale to oczywiście nie wszytko. Dwaj cyfrowi giganci chcą też zapewnić sobie gwarancję szybkich połączeń przy ciągle rosnącej liczbie urządzeń korzystających z internetu, jak i coraz większych wymagań co do szybkości łącza indywidualnych użytkowników. W wybranych planach taryfowych chmury Azure, firma Billa Gatesa zobowiązuje się do wypłacania odszkodowań w przypadku, kiedy chmura jest niedostępna dłużej niż przez 4 minuty i 23 sekundy miesięcznie.

 

Dane w chmurze pod wodą

Coraz częściej mówimy o tym, że wszystkie nasze dane i multimedia trzymamy w chmurze. Ale tak naprawdę to aż 99 % przesyłanych danych na świecie jest poprzez podwodne kable, które na przestrzeni dekad zostały rozłożone na dnach oceanów. Korzystamy z tej infrastruktury już prawie od… 200 lat! W połowie XIX wieku rozpoczęto kładzenie pierwszych kabli telegraficznych. W tym czasie przeszliśmy od wysyłania pojedynczych, prostych wiadomości tekstowych, do przesyłania równowartości 200 kopii całej Wikipedii… na sekundę. Projekt Marea zwiększy jeszcze tą ilość o – przykładowo – 20 000 godzin filmów HD. A Microsoft dodaje, że w przyszłości to łącze może zostać jeszcze zwiększone. Projekt Marea został ukończony w ubiegłym roku i osiągnie pełną funkcjonalność w następnym.

Obecnie na świecie istnieje 420 podwodnych kabli, łączących komputery i sieci z całego świata. Jeżeli chcecie wiedzieć o nich wiecej, Huawei Marine Networks przygotowało fajną interaktywną mapę właśnie w tym celu. Możecie też obejrzeć poniższy krótki filmik na ten temat.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *