Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

nowy Exynos

Nowy Exynos 9820 będzie napędzał Galaxy S10

Apple i Huawei rozpoczęły konkurencję o najlepszy procesor. Obaj dokonali pewnego przeskoku technologicznego wykonując procesor w procesie litograficznym 7 nm, zamiast 10 nm, jak było dotychczas. Teraz również Samsung i jego nowy Exynos 9820 dołączył do konkurencji. To właśnie ten procesor będzie zapewne sercem kolejnego flagowca, czyli Galaxy S10. Jakie nowości przyniesie nowy procesor Samsunga?

Nowy Exynos 9820 – 8 nie byle jakich rdzeni

Producent nie zdradził jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących swojego najnowszego dzieła, ale sporo informacji już mamy. Wiemy na przykład, że nowy Exynos 9820 został wykonany w procesie 8 nm. Czy to wystarczy by prześcignąć rywali?

Według zapewnień Samsunga najświeższy procesor ma zapewniać przynajmniej 40-procentową oszczędność energii w porównaniu z poprzednikiem. W skład nowego Exynosa wchodzi 8 rdzeni. Dwa z nich zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby producenta i są to duże rdzenie czwartej generacji. Następne dwa to również spore Cortex-A75, a 4 najmniejsze to Cortex-A55. Łączna moc rdzeni ma być większa niż u Exynosa 9810 aż o 15 procent.

Nowy Exynos 9820 – nowe NPU i grafika

Ponieważ kolejne pojawiające się na rynku urządzenia w coraz większej mierze korzystają ze sztucznej inteligencji, więc i procesor musiał zostać dostosowany do wynikających z tego potrzeb. Dlatego też Exynos 9820 dostał nowy czip NPU, który będzie wydajnie wspierał pracę AI pod kątem obliczeń i algorytmów. Przełoży się to na sprawniejsze uczenie się urządzenia przyzwyczajeń użytkownika, ale także na wyższą jakość zdjęć. Pozostając przy zdjęciach, za grafikę odpowiadać będzie układ Mali-G76.

Procesor Samsunga ma także przełamać granicę jakości nagrań video. Do tej pory najwyższa rozdzielczość to 4K. Dzięki kodekowi MFC możliwe stanie się tworzenie nagrań w 8K, ponieważ ten właśnie kodek odpowiada za enkodowanie i dekodowanie treści w rozdzielczości 8K. Byłby to z pewnością przełom.

Choć informacje brzmią obiecująco, prawdziwe możliwości procesora będzie można poznać i przetestować dopiero kiedy zostanie zastosowany w najnowszych urządzeniach. Spodziewamy się, że jako pierwszy dostanie go Galaxy S10, którego premiera przewidywana jest na przełom marca i kwietnia 2019 roku. Oznacza to, że jeszcze trochę na niego poczekamy 😉

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *