Wiadomości

Nowy Exynos 9820 będzie napędzał Galaxy S10

nowy Exynos

Apple i Huawei rozpoczęły konkurencję o najlepszy procesor. Obaj dokonali pewnego przeskoku technologicznego wykonując procesor w procesie litograficznym 7 nm, zamiast 10 nm, jak było dotychczas. Teraz również Samsung i jego nowy Exynos 9820 dołączył do konkurencji. To właśnie ten procesor będzie zapewne sercem kolejnego flagowca, czyli Galaxy S10. Jakie nowości przyniesie nowy procesor Samsunga?

jaki jest najtańszy abonament bez telefonu

Nowy Exynos 9820 – 8 nie byle jakich rdzeni

Producent nie zdradził jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących swojego najnowszego dzieła, ale sporo informacji już mamy. Wiemy na przykład, że nowy Exynos 9820 został wykonany w procesie 8 nm. Czy to wystarczy by prześcignąć rywali?

Zestawienie Abonamentów Rodzinnych

Według zapewnień Samsunga najświeższy procesor ma zapewniać przynajmniej 40-procentową oszczędność energii w porównaniu z poprzednikiem. W skład nowego Exynosa wchodzi 8 rdzeni. Dwa z nich zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby producenta i są to duże rdzenie czwartej generacji. Następne dwa to również spore Cortex-A75, a 4 najmniejsze to Cortex-A55. Łączna moc rdzeni ma być większa niż u Exynosa 9810 aż o 15 procent.

Exynos 9820

Nowy Exynos 9820 – nowe NPU i grafika

Ponieważ kolejne pojawiające się na rynku urządzenia w coraz większej mierze korzystają ze sztucznej inteligencji, więc i procesor musiał zostać dostosowany do wynikających z tego potrzeb. Dlatego też Exynos 9820 dostał nowy czip NPU, który będzie wydajnie wspierał pracę AI pod kątem obliczeń i algorytmów. Przełoży się to na sprawniejsze uczenie się urządzenia przyzwyczajeń użytkownika, ale także na wyższą jakość zdjęć. Pozostając przy zdjęciach, za grafikę odpowiadać będzie układ Mali-G76.

ranking ofert na kartę

Procesor Samsunga ma także przełamać granicę jakości nagrań video. Do tej pory najwyższa rozdzielczość to 4K. Dzięki kodekowi MFC możliwe stanie się tworzenie nagrań w 8K, ponieważ ten właśnie kodek odpowiada za enkodowanie i dekodowanie treści w rozdzielczości 8K. Byłby to z pewnością przełom.

Choć informacje brzmią obiecująco, prawdziwe możliwości procesora będzie można poznać i przetestować dopiero kiedy zostanie zastosowany w najnowszych urządzeniach. Spodziewamy się, że jako pierwszy dostanie go Galaxy S10, którego premiera przewidywana jest na przełom marca i kwietnia 2019 roku. Oznacza to, że jeszcze trochę na niego poczekamy 😉

Nowy Exynos 9820 będzie napędzał Galaxy S10
4.4 (88%) 10 vote[s]