Narodowy SZPoN zastąpi Teams?
Powstanie ogólnopolskiej rządowej platformy komunikacyjnej i e-learningowej na użytek administracji publicznej wszystkich szczebli umożliwiajacej zdalne załatwianie spraw w urzędach m.in. w formie wideowizyty – zapowiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu cyfryzacji w KPRM.
Czym jest SZPoN?
SzPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki. Jest to jednolity, ogólnopolski system ułatwiający zdalną pracę. Będzie on mógł zastąpić dostępne na rynku komercyjne rozwiązania umożliwiające videorozmowy, wymianę plików, wiadomości itp. To system, który usprawni także komunikację między obywatelami i urzędnikami. Platforma będzie umożliwiała różne formy zdalnego komunikowania się pomiędzy urzędnikami. W tym na przykład możliwość prowadzenia szkoleń czy konferencji itp. SZPoN ma docelowo, w tym zakresie, zastąpić używane obecnie platformy zdalnej komunikacji, takie jak: Teams, Meet, Zoom i inne.
Wirtualny (i bezpieczny) urząd
Jedną z największych zalet SZPoN będzie bezpieczeństwo
,,Dostępne na rynku narzędzia do zdalnej komunikacji i nauki nie zawsze spełniają wszystkie konieczne normy bezpieczeństwa. Nasze narzędzie będzie je gwarantować” – powiedział minister Marek Zagórski.
Pierwszy moduł SZPoN, czyli zdalna praca/wirtualny urząd, to połączenie szeregu funkcjonalności dotychczas rozproszony pomiędzy różnymi narzędziami:
–> narzędzie do telekonferencji z modułem video (połączenia wewnątrz i na zewnątrz organizacji, linki wysyłane e-mailem)
–> narzędzie do współdzielenia dokumentów, budowania list zadań oraz przydzielania ich innym osobom (np. w ramach jednego Departamentu lub Wydziału), tworzenie list spraw ,,do załatwienia” oraz integracji ich z kalendarzem
–> moduł dla obywatela umożliwiający umawianie spotkań z urzędnikiem w celu załatwienia konkretnej sprawy
Szkolenia
SzPoN będzie dawał możliwość zamieszczania szkoleń skierowanych do obywateli, np. na temat segregacji śmieci itp.
Przykładowe funkcjonalności tego modułu to m.in.:
–> narzędzie do tworzenia i edycji kursów
–> rejestracja automatyczna (na podstawie danych użytkownika)
–> komunikacja na żywo
–> grywalizacja
–> planowanie wydarzeń LIVE
–> system tworzenia i edycji ankiet
–> system tworzenia i edycji testów
Wdrożenie systemu zaplanowane jest na wrzesień tego roku. Budowa i wdrożenie SZPoN finansowane są z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Ramowy budżet działania to 9,5 miliona złotych.