Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Mastercard do 100 zł

Niedługo zapłacisz kartą Mastercard do 100 zł bez PIN-u

28 maja 2018 roku, czyli dokładnie wczoraj Mastercard podał do informacji, że NBP (Narodowy Bank Polski) wyraził zgodę na podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł. Zmiana ma być jednak wprowadzona w życie nie wcześniej niż w II kwartale 2019 roku. To oznacza, że jeszcze trochę na nią poczekamy. Jesteśmy bardzo ciekawi, kiedy rzeczywiście będzie można płacić kartą Mastercard do 100 zł bez PIN-u.

Mastercard do 100 zł bez PIN-u – właściwie dlaczego?

Skąd w ogóle pomysł, żeby zwiększyć limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u? Powodów jest w zasadzie kilka. Po pierwsze, na ten moment około 66 % transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł jest realizowana zbliżeniowo, z wpisywaniem kodu PIN na terminalu. Podniesienie limitu przyśpieszy więc przebieg wielu transakcji, skracając czas ich trwania o wystukiwanie kodu. No i nie ukrywajmy, chodzi też o wygodę. Zresztą klienci płacący zbliżeniowo za zakupy o wartości powyżej 50 zł, zapytani czy chcieliby płacić bez PIN do 100 zł, w większości (67%) odpowiedzieli, że tak (badania GUS 2018).

Druga sprawa, dotyczy zmiany zamożności Polaków i inflacji. Limit 50 zł został ustalony w 2007 roku, a więc już 11 lat temu i sporo się od tamtej pory zmieniło. Do 2017 roku skumulowany wzrost PKB w przeliczeniu na jednego Polaka wyniósł 49%. Znowu inflacja w ciągu tej dekady przyczyniła się do spadku realnej wartości nabywczej pieniądza o 21,6%. A to oznacza, że za zakupy, które 10 lat temu kosztowały nas 100 zł, teraz zapłacilibyśmy 120 zł. Warunki znacząco się zmieniły, a kwota 50 zł zmieniła swoją wartość i jako limit, przestała być adekwatna do współczesnych realiów.

Mastercard do 100 zł bez PIN

Mastercard do 100 zł bez PIN-u – a jak to jest w Europie?

Kolejna istotna sprawa to fakt, że jeśli byśmy spojrzeli na inne europejskie podwórka, widać wyraźnie, że nasz limit jest jednym z najniższych. Sami zobaczcie, że zarówno w Europie Zachodniej, jak i Środkowo-Wschodniej limity są znacznie wyższe:

  • Wielka  Brytania – 30 funtów, czyli ok. 145 zł,
  • Francja i Irlandia – 30 euro, czyli ok. 130 zł,
  • Litwa – 25 euro, czyli ok. 105 zł,
  • Rumunia – 100 lejów, czyli ok. 90 zł,
  • Słowacja – 20 euro, czyli ok. 85 zł.

 

I to jest ciekawe tym bardziej, że jeśli chodzi o rozwój płatności zbliżeniowej, to jesteśmy liderami tej technologii. Według danych NBP pod koniec 2017 r. prawie 80 % wszystkich kart płatniczych w naszym kraju miało funkcję zbliżeniową. Do tego, prawie 95% terminali płatniczych umożliwia transakcje w tej technologii. W konsekwencji już niemal 80% wszystkich transakcji kartami w Polsce, to właśnie płatności zbliżeniowe. A badania Mastercard pokazały, że Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

Mastercard do 100 zł bez PIN-u – czy to jest bezpieczne?

Najważniejsza chyba wątpliwość jaka mogłaby się pojawić w tym temacie, to kwestia bezpieczeństwa takich bezPIN-owych transakcji. I nie należy tej wątpliwości lekceważyć. Warto jednak zobaczyć na co wskazują fakty. Według danych NBP oszukańcze operacje stanowiły w drugim półroczu 2017 r. zaledwie 0,002% wszystkich transakcji kartowych. Oznacza to, że w Polsce oszustwa tego rodzaju zdarzają się 10 razy rzadziej niż w innych krajach europejskich – objętych badaniami. To, chyba trzeba przyznać, całkiem dobry wynik? Ale czy wystarczający?

A jak Wam się podoba pomysł zwiększenia limitu płatności bez PIN-u? Jesteście za czy przeciw?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *