Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Malware na Google Play

Latarka, która Cię okradnie – malware w aplikacjach

Nigdy nie wiadomo skąd może nadejść zagrożenie ze strony hakerów. Tym razem natknąłem się na informację, że kilka usuniętych już z Google Play aplikacji było zainfekowanych szkodliwym malware. Jest to nowa wersja BankBota, który ukrył się miedzy innymi w aplikacjach latarki i pasjansa.Malware na Google Play

Aplikacje te zostały pobrane przez tysiace osób i zagrożeni są klienci takich banków jak Chase, WellsFargo, DiBa czy obecny w Polsce Citi. Zdaniem zespołu Avasta, malware dotarło do ludzi między innymi w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Grecji, Holandii i kilku innych krajach.

Zobacz też: Najlepszy abonament bez telefonu

I o ile Google usunęło już ze swojej platformy te aplikacje, to ciągle wiele osób posiada na swoich telefonach zainfekowane programy. Aplikacje te to: “Lamp for Darkness,” “Sea FlashLight,” “XDC Cleaner,” “Classic Solitaire,” oraz “Spider Solitaire”.

Malware coraz sprytniejsze

Jak zaznacza Avast, nowa wersja wspomnianego BankBota została zaprojektowana w taki sposób, aby zautomatyzowane algorytmy Google’a nie były wstanie łatwo wykryć. Został on wprowadzony w kod wspomnianych aplikacji i kiedy tylko któraś z nich zostanie zainstalowana, malware samoczynnie się aktywuje. Wtedy może on podszyć się pod aplikację bankową i ukraść nasze dane logowania. Zainfekowane aplikacje nie są już dostępne na Google Play, jednak można być pewnym, że prędzej czy później hakerzy znów znajdą sposób na dotarcie do niczego nie świadomych osób. Jednak my, tak jak hakerzy, możemy starać się polepszać nasze metody działania. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować

  • Sprawdzajmy, czy korzystamy z zweryfikowanej wersji aplikacji bankowej – jeżeli wygląda inaczej niż zwykle, skonsultujmy się z infolinią.
  • O ile jest to dostępne w naszym banku, korzystajmy z dwustopniowej weryfikacji.
  • Instalujmy aplikacje tylko z zaufanych platform.
  • Przed pobraniem aplikacji, sprawdźmy komentarze i oceny. Jeżeli wiele osób narzeka na apkę, może lepiej z niej nie korzystać.
  • Zwracaj uwagę, jakich zezwoleń domaga się aplikacja przy instalacji-  jeżeli latarka chce dostępu do naszych kontaktów i galerii, coś może być nie tak.
  • Często aplikacje typu malware pytają się o zezwolenia na administratora – w ten sposób mogą uzyskać kompletną kontrolę nad urządzeniem, więc uważajmy, jakim aplikacjom udzielamy tych praw.

Zobacz też: Abonament dla rodzin – ranking

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *