Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

e-dowody

E-dowody w Polsce od marca 2019?

Internet obiegła oficjalna informacja o tym, że od marca 2019 roku w Polsce mają być wydawane e-dowody. Jest to wynik przyjęcia przez rząd projektu nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Co właściwie ma dać posiadanie e-dowodu? I czy trzeba będzie biec do urzędu wymienić swój dowód nawet jeśli ma jeszcze 9 lat ważności? No właśnie, odpowiedzmy na te pytania.

e-dowody w Polsce, co nam to da?

Założenie jest takie, że elektroniczne dowody mają pomóc szybciej nas zidentyfikować i poprawić komunikację między nami – obywatelami, a administracją, służbą zdrowia oraz komercyjnymi podmiotami. O co dokładnie chodzi? Otóż nowy dowód ma na przykład umożliwić wysyłanie do urzędów różnych dokumentów, do których potrzebny byłby elektroniczny podpis. Użycie e-dowodu będzie traktowane na równi z takim podpisem. Będzie więc można szybko i sprawnie zgłosić zameldowanie czy złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego online.

Kolejna korzyść jaką mają przynieść e-dowody to potwierdzanie tożsamości online. Nowe dowody będą zawierać środek identyfikacji elektronicznej, czyli profil osobisty, który zapewni wysoki poziom zaufania. Wystarczy więc przyłożyć dowód do czytnika, wpisać PIN znany wyłącznie nam i już po identyfikacji. Ten sposób identyfikacji ułatwi też zamawianie pewnych usług przez internet.

Zestawienie

Poza powyższym dowód nadal będzie potwierdzał naszą tożsamość i obywatelstwo oraz uprawni do przekraczania granic niektórych krajów. W elektronicznej warstwie dokumentu zapisane będą nasze dane i fotografia w elektronicznej wersji (jako zdjęcie biometryczne). Nowe dowody mają dzięki temu przyczynić się do szybszej i sprawniejszej obsługi na lotnisku.

A wracając do pytania o to, czy trzeba będzie wymienić swój dowód, odpowiedź jest prosta, nie. Dotychczasowe dokumenty zachowają swoją ważność.

e-dowody w Europie

Co istotne nie będziemy pionierami w stosowaniu elektronicznych dowodów. Są one z powodzeniem używane w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, na Litwie, Węgrzech i we Włoszech.

Najtańsze abonamenty – porównanie

U nas tak, jak już wspomnieliśmy wyżej, wprowadzanie e-dowodów ma się zacząć 31 marca 2019 roku. Jeśli nie uda się dotrzymać tego terminu, resort będzie zmuszony zwrócić 85% kwoty wydatków uznanych za kwalifikowane (148,4 mln zł) wraz z odsetkami. Cóż, z pewnością jest to porządna mobilizacja do zmieszczenia się w wyznaczonych ramach czasowych…

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *