Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Dziecko ze smartfonem

Dziecko ze smartfonem w Polsce i jego bezpieczeństwo

Dziecko ze smartfonemW tym tygodniu uczniowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. I jednym z najbardziej charakterystycznych obrazków, jakie możemy teraz zobaczyć, to dziecko ze smartfonem. I co ważniejsze, nie dotyczy to tylko uczniów szkół średnich. Według badania F-Secure 8 na 10 uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej posiada własny telefon, który może łączyć się z Internetem. Pozostałe korzystają ze smartfonów należących do innych osób.

Zobacz też: Abonament rodzinny duet – ranking

Badanie F-Secure, które zostało przeprowadzone przy współpracy Polkomtelu pokazuje wiele ciekawych rzeczy. Najczęściej kupujemy dzieciom pierwszy telefon już wieku 7-8 lat i według rodziców, dzieci w pierwszej kolejności wykorzystują je do kontaktu z innymi. Stąd też w 71% przypadków dotyczy to połączeń telefonicznych i 59% dla wiadomości tekstowych. Według danych zebranych od rodziców 62% ich pociech korzysta z telefonu do grania, 54% do słuchania muzyki. Co trzecie dziecko ogląda wideo na telefonie oraz przegląda strony internetowe.

Ile czasu dzieci spędzają z telefonem?

Kolejną rzeczą, która wynika z badania F-Secure i Polkomtelu, to fakt, że w Polsce dziecko ze smartfonem w ręce spędza 2,5 godziny dziennie. Czy to dużo? Zapewne zdaniem większości rodziców, zdecydowanie za dużo. Ale to właśnie w sieci dzieje się coraz więcej życia towarzyskiego również wśród najmłodszych. Poza tym, moim zdaniem, jeżeli dziecko nie będzie miało wystarczającego dostępu do takich technologii, stanie się zacofane względem rówieśników. A to będzie miało bardziej szkodliwy wpływ  niż to, że nasze dziecko siedzi przez dwie godziny przy telefonie, a nie przy telewizorze. Na dodatek, według badań przeprowadzonych w USA, amerykanie dla porównania przy smartfonie spędzają 5 godzin, czyli dwa razy więcej. Z czego 65% tego czasu na czynnościach związanych z social media.

Zobacz też: Tanie abonamenty bez smartfona w ofercie

Bezpieczeństwo a dziecko ze smartfonem

No ale samo korzystanie z takich urządzeń to jedno, ale bardziej liczy się szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci. W końcu najmłodsi są narażeni o wiele bardziej, niż ich rodzice na szkodliwe treści. Na pytanie, czy rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami o bezpiecznym korzystaniu z internetu, większość odpowiadała pozytywnie. Aczkolwiek w co piątym przypadku rodzice nie podejmowali tego tematu. Dlaczego? Tłumaczyli się tym, że albo dzieci nie mają dostępu do internetu, albo korzystają z niego pod opieką dorosłego, lub są jeszcze zbyt małe. Może i te tłumaczenia są zasadne, ale nie jest to coś, z czym powinno się zwlekać. Nikt nie jest w stanie w 100 % kontrolować swojego dziecka. A internet nie wybacza błędów. Ale trzeba przyznać, że F-Secure przyznaje, iż rodzice coraz częściej myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci dla swoich dzieci.

Zobacz też: Ranking sieci komórkowych

Ci rodzice, którzy jeszcze nie kupili telefonu swoim dzieciom wysoko stawiają kwestie związane z bezpieczeństwem, jakie jest w stanie zapewnić dany smartfon. Jest to druga najważniejsza rzecz, najważniejsza jest cena (w 46% przypadków). Poza tym, dedykowana ochrona rodzicielska jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się przy wyborze oferty rodzice. Współautor badania – należący do Polkomtelu – Plus wskazuje na to, że stosunkowo mało rodziców zdaje sobie sprawę, że powstaje coraz więcej programów, zajmujących się bezpieczeństwem dzieci w internecie. I wskazuje chociażby na swoje oprogramowanie – Ochrona Internetu.

Wpływ smartfonów na dzieci

Aż 82% badanych rodziców wskazało na to, że smartfon ma pozytywny, jak i negatywny wpływ na dzieci. Zaledwie 1% uznaje, że korzystanie z telefonu w wpływa na dzieci negatywnie. Wskazują oni na kontakt z nieodpowiednimi treściami, pogorszenie wzroku czy problemy z nauką. Wszystkich tych rzeczy można uniknąć, jeżeli potrafimy w zdrowy sposób ograniczyć korzystanie ze smartfonów.

Badanie zostało przeprowadzone na 406 rodzicach na panelu internetowym CAWI, na przełomie lipca i sierpnia.

Zobacz też: Internet domowy 100 Mbps ranking

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *