Co to jest wirtualna pamięć RAM i w których telefonach ją znajdziesz?
Wirtualna pamięć RAM określana jest też jako rozszerzona pamięć RAM. Rozwiązanie to jest proste, praktyczne i nie wymaga szczególnych nakładów od producentów smartfonów, więc można się spodziewać, że niebawem wszystkie (lub prawie wszystkie) będą z niego korzystać. No dobrze, ale jak to działa? Czym jest wirtualna pamięć RAM i w jakich telefonach już możesz przetestować jej działanie?
Pamięć RAM i ROM
Każdy smartfon posiada dwa rodzaje pamięci — RAM i ROM. Ta pierwsza jest zdecydowanie szybsza, ale i mniejsza. Jej zadaniem jest tymczasowe przetrzymywanie tylko niektórych informacji, na przykład o ostatnio otwieranych aplikacjach, po to, żeby oferować jak najszybsze działanie urządzenia (szybkie ładowanie stron, otwieranie aplikacji itp.).
Wolniejsza, ale pojemniejsza jest pamięć ROM, w której na trwałe zapisują się nasze dane. I o ile ten rodzaj pamięci możemy rozszerzać poprzez korzystanie z kart pamięci lub z chmury, to RAM był do tej pory niezmienny. Jeśli kupiłeś smartfon z 6 GB pamięci RAM, to w żaden sposób nie można jej było zwiększyć. No właśnie — nie można było, bo teraz znalazł się na to całkiem praktyczny sposób — wirtualna pamięć RAM.
Co to jest wirtualna pamięć RAM?
Najprościej mówiąc wirtualna pamięć RAM to pamięć zapożyczana z pamięci ROM. Korzysta się z niej w sytuacji, kiedy do wykonania danej operacji na smartfonie stała ilość pamięci RAM jest niewystarczająca. Trzeba przy tym podkreśli dwie ważne kwestie. Po pierwsze, jak sama logika podpowiada z wirtualnej pamięci RAM możesz skorzystać tylko, jeśli masz odpowiednio dużo wolnej pamięci wewnętrznej (ROM). Po drugie, zapożyczona pamięć RAM nie jest tak szybka jak wbudowana. Mimo to usprawnia działanie telefonu i wspiera wielozadaniowość.
Jakie smartfony mają wirtualną pamięć RAM?
Obecnie już kilku producentów zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie. Smartfony z wirtualną pamięcią RAM to:
- Vivo X60, Vivo V21 5G – możliwość poszerzenia RAM-u o 3 GB,
- OPPO Reno5 – możesz poszerzyć RAM do 8 GB,
- Redmi Note 10 Pro 5G w Chinach — po aktualizacji można poszerzyć RAM o 2 GB.
Także Huawei wprowadził wirtualną pamięć RAM (Memory Boost w ustawieniach), a okazuje się, że i Samsung testuje to rozwiązanie.
Co ciekawe, wprowadzenie możliwości poszerzenia pamięci RAM wymaga jedynie jednej aktualizacji, jak to było w przypadku Xiaomi Redmi Note 10 Pro 5G.
Warto jednak zaznaczyć, że wirtualny RAM będzie działać tylko w przypadku nowoczesnej pamięci UFS 3.1. Oznacza to, że w modelach o starszym typie pamięci, nie ma co liczyć na aktualizację pozwalającą rozszerzać RAM. Mimo to rozwiązanie wydaje się być naprawdę obiecujące i wygląda na to, że kwestią czasu jest jak stanie się pewnym standardem. Pytanie dotyczy jedynie tego, czy będzie to standard ogólny, czy średniopółkowy i górnopółkowy? A jak Wy myślicie?