Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

WiFi

WiFi z prędkością 1 Tbita/s i wielodostępowość – krótko o przyszłości

Czy nie macie czasem wrażenia, że technologia tak szybko posuwa się naprzód, że nieraz wyprzedza nawet nasze wyobrażenia? Oczywiście myśląc o przyszłości, nie sposób pominąć kwestii internetu i przesyłu danych. To przecież nieodłączny element naszej codzienności. I teraz przez chwilę właśnie na tym wycinku przyszłości się skupimy. Jak będzie wyglądała przyszłość komunikacji radiowej? Co się zmieni w WiFi? Zobaczcie co na ten temat ma do powiedzenia przedstawiciel firmy Cisco.

WiFi przyspieszy do 1 terabita na sekundę

 

Obecnie WiFi przy standardzie 802.11ac daje możliwość przesyłu danych z prędkością 1 Gb/s. Czy to szybko? Cóż, oczami wyobraźni jestem w stanie zobaczyć jak wyglądałby znacznie szybszy transfer. Zakładam, że Wy też nie macie z tym problemu ;). I na szczęście szereg inżynierów i różnej maści tęgich głów też ma bogatą wyobraźnię. Właśnie dzięki temu technologia stale się rozwija i WiFi niebawem będzie działać z prędkością znacznie większą niż obecnie. Póki co, zaprezentowane zostały urządzenia pracujące w technologii 802.11ax, które umożliwiają rozwinięcie prędkości do 11 Gb/s, czyli prawie 10 razy szybszej niż dziś dostępna. Na rynek jednak trafią dopiero na początku 2019 roku. Standaryzacja 802.11 pozwoli transmitować prawie 1 Tbit ruchu na sekundę!  Tymczasem w planie są już nowe standardy…

Ale transmisja radiowa nie jest jedyną z jakiej można dziś korzystać. Coraz więcej mówi się o LiFi, które już na ten moment daje możliwość przesyłu danych z prędkością 100 razy szybszą niż WiFi. Problemem jest jednak fakt, że w LiFi konieczny jest tor optyczny, który umożliwia transmisję. Naprawdę ciekawe jak będzie się rozwijać ta właśnie ogromnie obiecująca technologia przesyłu danych…

Wielodostępowość WiFi

 

Kolejnym ważnym elementem przyszłości WiFi ma być wielodostępowość. Co istotne, w niektórych krajach to już rzeczywistość. W gruncie rzeczy największym kłopotem w osiągnięciu tego celu na przykład na naszym podwórku, jest nastawienie. Ludzie po prostu nie chcą udostępniać swojego pasma dostępu do internetu. Nie chcą się dzielić. A tak na marginesie, przekroczenie tego rodzaju barier wydaje mi się znacznie trudniejsze do wyobrażenia niż pokonywanie barier technologicznych… Ale wracając do tematu, czy nie uważacie, że to byłoby piękne, gdyby można było mieć dostęp do WiFi wszędzie? U sąsiada, w podróży, w Pcimiu Dolnym nawet! Według prognoz tak właśnie musi się ostatecznie stać. Proces przemian mają przyśpieszyć technologia 5G oraz Internet Rzeczy i Przemysłu 4.0. To dlatego, że istnieje coraz większa potrzeba komunikowania ze sobą na odległość wielu urządzeń codziennego użytku właśnie przy użyciu WiFi. Czekamy więc na spopularyzowanie także w Polsce tego rozwiązania!

A jak Wy wyobrażacie sobie technologiczny rozwój? Co uda się osiągnąć w przyszłości? Czy przyjdzie moment, że WiFi przejdzie do lamusa?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *