Smartfon pod poduszką - ile czasu spędzamy z telefonem?

Smartfon pod poduszką - ile czasu spędzamy z telefonem?

Smartfon pod poduszką – ile czasu spędzamy z telefonem?

Inteligentne telefony – tudzież smartfony – stały się integralną częścią życia niemal każdego z nas. Powszechnie mówimy, że zabieramy je wszędzie – jak chociażby moja dziewczyna, która trzyma swój smartfon pod poduszką. I chociaż ciągle znajdzie się wielu entuzjastów “cegieł”, czyli tradycyjnych telefonów służących przede wszystkim do dzwonienia i SMS-owania, to obecnie mówiąc “telefon”, mamy na myśli urządzenie z Androidem/iOS, hordą aplikacji, nawigacją, 1000-megapikselowymi aparatami i obowiązkowo dostępem do internetu.

Ale jak to wygląda faktycznie? Gdzie, kiedy i jak często korzystamy z smartfonów? Na takie pytania postanowiło znaleźć odpowiedzi Huawei, które zleciło badanie “Smart(fonowe) relacje”.

Smartfon pod poduszką… lub koło łóżka

No więc co takiego ciekawego wynika z tychże badań? 95% z nas zabiera ze sobą telefon wychodząc z domu. I 43% wróci się do domu, jeżeli zapomniało smartfona – nawet jeżeli wiąże się to ze spóźnieniem do pracy/szkoły. Co drugi badany przyznał, że ma telefon pod ręką co najmniej 13 godzin – co w sumie nie powinno dziwić. Sam czas w pracy plus podróż to 9-10 godzin. Co ciekawe, co czwarta osoba używa smartfona co najmniej 4 godziny. A to już faktycznie dłużej, niż sam bym się spodziewał.

Chcecie więcej procentów? Proszę bardzo:

  • 66% Polaków korzysta z telefonem bezpośrednio przed snem (nadrabianie służbowych maili, pisanie ze znajomymi)
  • 74% z nas trzyma telefon koło łóżka
  • 11% respondentów trzyma w nocy telefon na łóżku (np. pod poduszką)
  • co druga osoba zaczyna dzień od sięgnięcia po telefon
  • zaledwie 5% Polaków zostawia telefon poza sypialnią
  • 32 % z nas zabiera smartfona nawet do łazienki

Jakoś mnie nie dziwi, że coraz popularniejsze się staje “scrollowanie na tronie”, ale też wydaje się, że te statystki mogą być trochę niedoprecyzowane. Wynika z nich, że duża część naszego społeczeństwa nie potrafi obejść się bez smartfona zarówno w łóżku, jak i poza domem. Jednak założę się, że większość z Was zostawia telefon koło łóżka, ponieważ służy on jako budzik – więc siłą rzeczy musi być pierwszą rzeczą, jaką bierzemy do ręki po przebudzeniu. Sam wychodząc z domu – chociażby do pracy – muszę mieć smartfona w kieszeni, ponieważ po prostu mam na nim bilet miesięczny. Samo pozostawianie telefonu pod poduszką to także sporna kwestia. Często pojawiają się głosy o tym, że ciągłe narażanie naszego mózgu na fale radiowe może wiązać się z poważnymi konsekwencjami (ale są też i te z drugiej strony barykady). Poza tym, telefon, jak każde urządzenie z baterią, może się zapalić – fakt, że teraz w zimie dodatkowe ciepło to fajna rzecz, ale chyba nie w takiej formie.

#AddictedToYou i nasze relacje z… telefonem

Huawei zleciło to badanie nie bez powodu. Niedawno ruszyła akcja marketingowa #AddictedToYou (a z nią powiązany konkurs walentynkowy), w ramach której chiński producent smartfonów chce pokazać, że telefon w naszych relacjach z innymi ludźmi jest czymś pozytywnym. Według tej kampanii, smartfony pozwalają nam zawsze być w kontakcie z bliskimi i dzięki nim łatwiej wyrażać nam nasze uczucia. Oczywiście nie mogło się obyć bez reklamy, którą możecie zobaczyć poniżej, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji.

Oczywiście celem kampanii jest przedstawienie smartfonów jako czegoś, czego użytkowanie na co dzień, w każdej sytuacji jest już faktem, więc powinniśmy zaakceptować te urządzenia również jako “magiczne lustra”, które łączą zakochanych. Tylko pojawia mi się w głowie pytanie, czy to nie za dużo wirtualnych uczuć i za mało tych fizycznych? No, ale ja – pomimo bycia redaktorem na takiej stronie jak ta – jestem dość sceptycznie nastawiony wobec przenoszenia swojego życia do wirtualnego świata, więc mogę być nieco uprzedzony.

A jakie są wasze opinie na temat korzystania ze smartfonów? Czy nigdy się z nimi nie rozstajecie, czy może służą Wam tylko i wyłącznie za narzędzia do pracy? Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami!

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *