Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Orange ostrzega przed fałszywymi bramkami płatności

Orange ostrzega przed fałszywymi stronami do szybkich płatności. Operator radzi jak się chronić, aby jedna chwila nieuwagi nie pozwoliła na stratę wszystkich oszczędności.

Fałszywe bramki płatności

Niestety, fałszywe bramki płatności stały się zmorą kilku ostatnich miesięcy. Wraz z rozwojem pandemii, wzrosła aktywność przestępców. Pomysłów jest coraz więcej… Na telefony internautów zaczęły przychodzić SMS z sugestiami, by dopłacić kilka złotych za dezynfekcję paczki lub za szybszą wysyłkę. To tylko przykłady, oszuści wymyślali szereg innych pomysłów. Wszystkie pomysły łączyło jedno – chęć przekonania ofiary do kliknięcia i otworzenia strony. Wszystkie były łudząco podobne do panelu operatora płatności, jednak miały zupełnie inny adres, na co użytkownik nie zwrócił uwagi. Wszystkie te działania służyły jednemu: wyciągnięciu loginu i hasła ofiary, żeby okraść ją z wszystkich pieniędzy.

Jak to wygląda?

Najgorsze jest to, że złodziej nie musi tak naprawdę znać się na kodowaniu. Podaż fałszywych bramek na rynku jest naprawdę spora. Osoba, która ,,nabiera się” na przedstawioną witrynę nie ma możliwości się zorientować. Przy wyborze na przykład banku, ofiara widzi kopię 1:1 witryny swojego banku. Jedyne, co może zrobić, to sprawdzać adres.

Jak się bronić?

Przede wszystkim pierwsza i najważniejsza zasada – SPRAWDZAJCIE ADRES W PASKU PRZEGLĄDARKI. To w zasadzie wystarczy, by zaniechać plany oszustów. Sprawdzając adres przeglądarki będziemy w stanie zorientować się, że coś jest nie tak i w porę zareagujemy. Dzięki temu nie przekażemy żadnych danych oszustowi.Pomarańczowy operator proponuje jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwoli nam wesprzeć ochronę. Wystarczy dołożyć ,,nie instaluj aplikacji spoza Sklepu Play” – pomoże to poradzić sobie z dodatkowym ryzykiem.
Aplikacje banku mają opcję uwierzytelniania przy transakcjach (tj. wykonując przelew musicie otworzyć aplikację, by go zaakceptować). Jest świetne rozwiązanie. Kod SMS można wpisać przypadkiem na fałszywej stronie, a korzystając z aplikacji akceptujecie transakcje wyłącznie tam. Niezależnie gdzie i co akceptujecie, pamiętajcie, że wszystko należy PRZECZYTAĆ. Jeśli idzie o nasze oszczędności, nie warto oszczędzać czasu i akceptować wszystkiego bez ówczesnego przeczytania.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *