Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

sms premium - ministerstwo cyfryzacji

Koniec z SMS-ami Premium? Nowa ustawa Ministerstwa Cyfryzacji

Nawet jeżeli nie należysz do osób, które przez nieuwagę dały się naciągnąć na SMSy Premium, to już na pewno słyszałeś o tym, jak ktoś przez nieuwagę musiał płacić horrendalnie wysokie rachunki za “jakieś dziwne SMSy z dziwnych numerów”. Tego typu SMSy od lat służyły jako szara strefa dla wszelkiej maści naciągaczy, liczących na nieostrożność lub niewiedzę każdego z nas – zwłaszcza starszych osób. Jednak sejm w końcu rozpoczął prace nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym, dzięki którym otrzymamy m.in. lepszą ochronę przed SMS-ami Premium.

Zobacz też: Jaki internet domowy najlepszy?

SMSy Premium, wróżki i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

„Obecnie abonent może, ale nie musi określać, czy chce korzystać z usługi smsów o podwyższonej opłacie. A jeśli chce – do jakiej kwoty. W efekcie jest to furtka do nadużyć dla nieuczciwych firm. Zgodnie z naszym projektem, jeśli abonent nie określi żadnego progu – progiem domyślnym będzie 35 zł. Do dotychczasowych progów (35, 100 i 200 zł) dodajemy próg 0 zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług)” – możemy przeczytać w komunikacie MC. Oznacza to, że po wejściu w życie tych zmian, o wiele łatwiej będzie nam całkowicie pozbyć się możliwości zostania naciągniętym na dodatkowe koszty od chociażby smsowej wróżki.

Zobacz też: Najtańszy Abonament bez telefonu?

Co więcej, Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nakazać przedsiębiorcy zablokowanie dostępu do danego numeru lub pobierania opłat za usługi premium; podmiotowi realizującemu dodatkowe świadczenie – zaprzestanie świadczenia usługi; a usługodawcy (np. portalowi społecznościowemu) – usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych usług premium. A to oznacza także, że operatorzy komórkowi w Polsce będą mogli stracić część przychodów z takich SMSów (tutaj możecie zobaczyć, ile kosztują takie SMSy).

Dodatkowym zabezpieczeniem przed SMSami Premium ma być obowiązek informowania użytkowników przez usługodawcę o tym, z jaką ofertą mają do czynienia i jaki jest ich koszt. Do tego dane dostwcy usługi premium mają być obowiązkowo umieszczane na rachunku telefonicznym, tak żebyśmy mogli szybko dotrzeć za co i komu musimy zapłacić.

Zobacz też: Abonament rodzinny – gdzie najtaniej?

Warto też wspomnieć, że w ramach tel nowelizacji ustawy możliwe będzie przesyłanie abonentom bezpłatnych SMSów z komunikatami o zagrożeniach na obszarze ich zamieszkania. Wszystko to bedzie zarządzane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W związku z tym projektem, Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nawet specjalny materiał wideo:

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *