Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

SMS Premium

SMS Premium – czym są i jak je rozpoznać?

SMS PremiumTak długo, jak istnieją SMSy, tak zawsze znajdują się ludzie ,którzy starają się naciągać w ten sposób innych. Jest to wygodna metoda oszukiwania ludzi. W prosty sposób możemy dotrzeć do wielu potencjalnych ofiar. Płatne SMSy stały się plagą. Plagą, z którą praktycznie każdy spotyka się na co dzień. Sam regularnie, jak w zegarku, dostaję takie wiadomości, SMS Premium, bo o tym mowa, to czerstwy chleb powszedni każdego użytkownika telefonu komórkowego, nie tylko smartfonów.

SMS Premium – z czym to się je?

Na pewno wielokrotnie otrzymywaliście prośbę wzięcia udziału w konkursach SMSowych. W niektórych pewnie wygrywaliście nawet nie biorąc w nich udziału. Wystarczyłoby, że wysłalibyście SMSa i już nagroda wasza! A może dostawaliście oferty darmowych i sprawdzonych horoskopów, albo niesamowicie zabawnych i szokujących galerii zdjęć. Wszystkie mają wspólną cechę. Mianowicie konieczności wysłania wiadomości pod specjalny numer telefonu tzw. SMS premium rate. Jest to SMS o podwyższonej opłacie, którą dokonujemy w momencie wysłania wiadomości. Są one też wykorzystywane przy mikropłatnościach w grach mobilnych oraz innych serwisach. Istnieją trzy rodzaje usługi SMS Premium.

Pierwsza z nich obejmuje numery zaczynające się na cyfrę 8. Mają one najniższą stawkę, a dwa pierwsze zestawy numerów są całkiem darmowe:

[supsystic-tables id=5]

 

Kolejna grupa numerów SMS Premium to numery, które wszyscy dobrze kojarzymy. Są to numery wszelkich konkursów. te numery zaczynają się na cyfrę 7:

[supsystic-tables id=6]

 

Do ostatniej kategorii numerów należą pięcio- i sześciocyfrowe numery, zaczynające się od cyfry 9. Te numery są najdroższe i naprawdę lepiej na nie uważać, ponieważ za najdroższy możemy zapłacić aż 31 złotych. I to podkreślam, tylko za jedną wiadomość!

[supsystic-tables id=7]

 

Kto za to odpowiada?

Właścicielami takich numerów premium (czyli też usługodawcami) są prawie zawsze podmioty gospodarcze, które organizują wspomniane wcześniej konkursy, bądź tzw “usługi”. Operatorzy komórkowi są jedynie inicjatorami połączenia, którzy pobierają opłatę za używanie ich infrastruktury. Nie ma żadnych prawnych podstaw, przerzucających odpowiedzialność za płatności na danego operatora. Za proces pobierania opłaty i korzystania z numeru odpowiada tylko i wyłącznie jego właściciel.

Zagrożenia

Największym i najbardziej oczywistym zagrożeniem jest brak informacji o tym, że dany numer jest usługą SMS Premium. Usługodawcy często nie wspominają od razu o kosztach SMSa. Jednak taka praktyka jest nielegalna i powinna być zgłaszana odpowiednim służbom. Aby w sposób legalny oszuści mogli ściągać pieniądze ze swoich potencjalnych ofiar, dodają oni w regulaminach takich usług informacje o opłatach. Ale jak wiadomo, przebicie się przez regulaminy może doprowadzić do choroby psychicznej, więc łatwo tam ukryć taki zapis.

Jednak wbrew pozorom bardzo łatwo jest się zabezpieczyć przed usługami SMS Premium. Każdy polski operator pozwala nałożyć darmowe zabezpieczenie, które uniemożliwi wysyłanie SMS-ów pod każdy numer premium. Jest bardzo skuteczna metoda, o wiele lepsza o zabezpieczeń, które możemy umieścić sami na telefonie. A to dlatego, że nie jest zależna od kondycji naszego urządzenia. Jeżeli nasz telefon zostanie zainfekowany przez wirusa, który będzie chciał wysyłać SMSy premium, fizycznie nie będzie w stanie tego zrobić, co może zaoszczędzić nam nerwów i mnóstwa pieniędzy.

Comments

  • Jarek M.

    Nie mogliby tego po prostu zakazać? Kto takich numerów wogóle używa? Tylko oszuści i naciaagacze.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *