Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

eSIM

Karta SIM, a eSIM – czym się różnią, jak działają

Jak wygląda karta SIM, doskonale wiedzą wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych. Większość z nas wie też jak działa i czemu służy. Jednak od jakiegoś czasu, zwłaszcza w kontekście iPhone’ów słyszy się także o eSIM. Co to takiego? Czym się eSIM różni się od standardowej karty SIM?

Karta SIM

Przypomnijmy najpierw co oznacza skrót SIM. Jego rozwinięcie to angielskie Subscriber Identity Module, które znaczy moduł identyfikacji abonenta. Karta SIM to karta mikroprocesorowa z wbudowaną pamięcią. Umożliwia identyfikację pojedynczego użytkownika telefonu oraz zapewnia pewną ilość miejsca na dane, np. kontakty czy SMS-y.

Na karcie SIM styki łączące się za pomocą gniazda karty z modemem telefonu, który znowu odpowiada za łączność z siecią GSM. Każda karta SIM ma swój unikatowy 19- lub 20-cyfrowy numer seryjny oraz przypisany numer telefonu.

Bez karty SIM korzystanie z telefonu jest niemożliwe. Oprócz numeru telefonu do każdej takiej karty przypisany jest też unikalny kod ICCID (ang. Integrated Circuit Card Identifier), który pozwala operatorowi zidentyfikować użytkownika.

Karty SIM mogą mieć różny format – macro, micro lub nanoSIM.

eSIM – co to jest i jak działa?

eSIM to skrót od angielskiego Embedded SIM. To wirtualna kartą, którą użytkownik dostaje droga cyfrową, po czym aktywuje ją na swoim urządzeniu. Potem zapisuje się ona w niewielkim module wbudowanym na stałe w smartfonie, tablecie lub smartwatch’u.

Ponieważ nie jest to karta fizyczna, nie trzeba jej wkładać do telefonu. Mimo to urządzenie łączy się z siecią komórkową tak, jakby w środku była swykła karta SIM. Można jej także używać jako DualSIM, gdzie drugą kartą zwykła karta SIM (np. z pakietem danych).

eSIM to cyfrowe rozwiązanie, z którego można korzystać na różnych urządzeniach.

Obecnie eSIM udostępnia tylko Orange i T-Mobile w ofercie dla firm. Mimo to wielu specjalistów uważa, że z czasem eSIM całkowicie zastąpi karty SIM.

eSIM zalety

Jakie zalety posiada cyfrowa karta eSIM? Jest:

  • ekologiczna — nie wykonuje się jej z plastiku, jak standardowe karty SIM. Aktywacja następuje online i nie potrzeba tu żadnego kuriera, co pozwala zminimalizować tzw. ślad węglowy, a także oszczędzić papier, tusz i paliwo.
  • bezpieczna — jeśli ktoś ukradnie Ci smartfon, eSIM ułatwi jego lokalizację. Co więcej cyfrowej karty nie da się usunąć tak łatwo jak fizyczną ponieważ bez kodu PIN złodziej nie będzie mógł wprowadzić zmian w urządzeniu. Proces rejestracji i pobierania danych przebiega w systemie OTA (over-the-air).
  • na czasie — eSIM jest innowacyjnym rozwiązaniem, które wkrótce stanie się standardem.
  • dostępność — jeśli zapomnisz zabrać ze sobą telefon z mieszkania czy samochodu, mając smartwatcha przy sobie, stale jesteś w kontakcie.
  • oszczędność — eSIM pozwala oszczędzić czas. By przejść na wirtualną kartę nie musisz wychodzić z domu. Co więcej, możesz zacząć od razu z niej korzystać.
  • smart — cyfrowa karta to inteligentne rozwiązanie działające na dedykowanych urządzeniach.
  • swobodna — możesz korzystać z kilku kart eSIM, zapisanych na czipie albo kartę fizyczną i eSIM. Wybierasz to, co dla Ciebie najwygodniejsze.
  • odpowiedzialność — zwłaszcza w przypadku smartfona dla dziecka. Jeśli ma wbudowaną kartę eSIM jest bardziej bezpieczna.
  • sprytna —eSIM jest świetnym rozwiązaniem dla kierowców. Nie muszą już zgrywać map na pendrive, mogą korzystać z eSIM w nawigacji.
  • mobilność — eSIM działa w roamingu zagranicznym tak samo jak w kraju.

Oto urządzenia, które obecnie obsługują eSIM:

  • smartfony Apple’a (iPhone XS, XS Max, iPhone XR, iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max),
  • smartfony Samsung (Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Flip, Samsung galaxy S20, S20+ i S20 Ultra)
  • Motorola Razr,
  • smartwatche Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch 2, Apple Watch,
  • tablety iPad Pro i iPad 10,2″.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *