Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

czytnik linii papilarnych

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Jak działa czytnik linii papilarnych? Zapewne masz go w swoim telefonie, ale czy wiesz dokładnie jak działa? Jeśli nie, czas to zmienić! Z naszego artykułu dowiesz się na jakiej zasadzie działają czytniki linii papilarnych i jakie rodzaje czytników wyróżniamy. Dowiesz się też, które są lepsze, a które gorsze i dlaczego. Gotowy uzupełnić zasoby wiedzy? To zaczynamy!

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Choć mamy kilka różnych rodzajów czytników linii papilarnych, to większość z nich (zwłaszcza optyczne) działają na tej samej zasadzie. Zanim zaczniesz z nich korzystać musisz kilkakrotnie przyłożyć palec do skanera. Dzieje się tak po to, żeby urządzenie zapisało dokładny obraz twoich linii papilarnych. To trochę jakby robiło im zdjęcie. Potem, kiedy chcesz np. odblokować telefon korzystając z czytnika, przykładasz ten sam palec, a urządzenie porównuje odcisk z zapisanym obrazem. Co ważne, porównywany nie jest cały odcisk tylko jego punkty charakterystyczne (minucje). Dzięki temu, cały proces trwa krócej.

Może się zastanawiasz na ile dokładna jest taka weryfikacja? Otóż zatwierdzenie odcisku następuje na poziomie 30-50% zgodności minucji. Okazuje się, że taka zgodność wystarczy, żeby dokonać bezbłędnej weryfikacji. Jest to ustawienie, które nie tylko sprawia, ze proces następuje szybko, ale też, że nie musisz wielokrotnie przykładać palca do czytnika. Krótko mówiąc to ustawienie jest optymalne.

Czytnik linii papilarnych – rodzaje

Jakie mamy rodzaje czytników linii papilarnych w smartfonach? Wyróżniamy czytniki:

  • pojemnościowy,
  • termiczny,
  • optyczny,
  • ultradźwiękowy.

Powiedzmy kilka słów o każdym z nich.

Pojemnościowy czytnik linii papilarnych

Tutaj mamy płytkę pod którą umieszczone są mikro kondensatory. Ponieważ są czułe na zmiany potencjału elektrycznego, a nasze ciało całkiem dobrze przewodzi prąd, kiedy przykładamy palec powodujemy zaburzenie ich równowagi elektrycznej. W efekcie powstaje obraz złożony z cieniutkich nici, powstałych przez bruzdy i grzbiety na naszym palcu, czyli przez linie papilarne. Ten obraz służy później jest później porównywany z liniami papilarnymi na palcu przykładanym do czytnika.

Optyczny czytnik linii papilarnych

Optyczny czytnik tworzy obraz naszych linii papilarnych po prostu robiąc im zdjęcie. Całkiem dosłownie. Jego główny składnik to matryca CCD. Takie właśnie matryce są wykorzystywane w aparatach. W czytniku pojemnościowym zapis jest tworzony przy wykorzystaniu prądu, a tu światła. W miejscach gdzie ono nie dochodzi – tam gdzie są grzbiety naszych linii – na matrycy rejestrowane są “czarne” piksele, a tam gdzie dochodzi (bruzdy) – białe piksele. Dla dokładności w wielu czytnikach montuje się własne źródło światła – lampy LED.

Termiczny czytnik linii papilarnych

Kolejny czytnik, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ciepło do stworzenia obrazu opuszka naszego palca. Mikro skanery termiczne wyczuwają różnice między temperaturą w miejscach grzbietów i bruzd, dzięki czemu tworzą dokładną fotografię naszych linii papilarnych. Potem to właśnie ona służy za materiał porównawczy.

Ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych

Ostatni czytnik do stworzenia obrazu naszych linii papilarnych wykorzystuje dźwięk. Tym razem, kiedy przykładamy palec do czytnika, generuje on ultradźwięki, które w kontakcie z bruzdami i grzbietami na naszych opuszkach odbijają/rozpraszają się. Potem różnice w sposobie rozproszenia fal są analizowane i przetwarzane na dokładny obraz.

Który rodzaj czytników jest najlepszy?

Choć zasada działania wszystkich czytników jest taka sama, to jednak nie wszystkie są tak samo precyzyjne. Obecnie za najdokładniejsze uznaje się czytniki ultradźwiękowe. To właśnie je montuje się urządzeniach flagowych. Takie czytniki tworzą najdokładniejszy obraz odcisków palców i najlepiej sobie radzą z ich porównywaniem nawet jeśli mamy zabrudzony lub nawet zatłuszczony palec.

A na ile bezpiecznym zabezpieczeniem jest czytnik linii papilarnych? Ogólnie rzecz ujmując jest to naprawdę skuteczny rodzaj zabezpieczenia, ale nie można powiedzieć, że daje 100% gwarancję bezpieczeństwa. Nic takiej nie daje… Niestety wydruk 3D odcisków palców niejednemu posłużył już z pełnym powodzeniem do odblokowania smartfona. Warto więc udostępniać swoje odciski tylko zaufanym dostawcom (Google, Apple).

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *