Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

huawei odpowiada

Huawei odpowiada na zarzuty czeskiego rządu

Huawei ma nie lada problem. USA, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, a teraz jeszcze Czechy zarzucają producentowi potencjalny udział w szpiegowaniu na rzecz chińskiego rządu. Zarzut jest poważny, więc nie mógł pozostać bez odpowiedzi. Jak Huawei odpowiada?

Gdzie najtaniej

Huawei odpowiada na zarzuty czeskiego rządu

Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) określił Huawei jako firmę stwarzającą potencjalne zagrożenie. Uzasadnieniem mają być zapisy chińskiego prawa, które wymagają od prywatnych firm współpracy z rządem chińskim w kwestii działalności wywiadowczej. Stąd też obawa Czech przed dopuszczeniem producenta do systemów kluczowych dla funkcjonowania Państwa. To samo tyczy chińskiej firmy ZTE.

Huawei Czechy

Huawei odpowiada na zarzut Czech bardzo stanowczo, kategorycznie zaprzeczając wszelkim sugestiom kierowanym pod jego adresem. Żąda też przedstawienia dowodów, które miałyby uzasadniać obawy czeskiego urzędu, w miejsce bezpodstawnego szargania reputacji firmy. W swoim oświadczeniu producent podkreśla, ze bezpieczeństwo cybernetyczne jest i zawsze było jego najważniejszym priorytetem. Zaznacza też, że posiada udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu bezpiecznych produktów i rozwiązań dla klientów z Czech i na całym świecie.

Huawei zapewnił, że chińskie prawo nie zawiera żadnych zapisów, które nakazywałyby jemu lub jakiejkolwiek innej firmie zakładania backdoorów. Nigdy też nie otrzymał takiej prośby od rządu i nigdy nie wyraziłby na nią zgody.

Choć sprawa została podana do wiadomości publicznej niedawno, to jak oświadczył premier Czech Andriej Babisz, rząd zajmował się tą sprawą w trybie tajnym już wcześniej. Nie spodziewał się jednak, że NUKIB nagłośni ją i nie popiera tego kroku.

Afery związane z bezpieczeństwem narodowym z pewnością nie wpływają pozytywnie na wizerunek firmy. Nie  wpłynął też pozytywnie za jej finanse. Ciekawi jesteśmy co będzie się działo dalej w tej sprawie i jakie kroki podejmie Huawei, żeby ratować reputację.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *