Dzień Bezpiecznego Internetu – ,,Działajmy razem!”
Dzisiaj (tj. 9 lutego), obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat, w dzień ten angażuje się cały świat. W tym roku, z uwagi na pandemię, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie
Czym jest DBI?
DBI (Dzień Bezpiecznego Internetu) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Ale także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny czy najbliższego otoczenia dziecka.
,,Razem dla lepszego Internetu”
Tegoroczna edycja zorganizowana pod hasłem ,,Razem dla lepszego Internetu” ma szczególny wydźwięk. Dzieci w czasie pandemii są jeszcze bardziej narażone na wpływ Internetu, gdyż więcej czasu muszą przebywać przed komputerami. Wcześniej ten czas spędzały w szkole. Celem wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystko to służy promocji pozytywnego wykorzystania internetu.
Podczas obchodów DBI 2021 organizatorzy chcą zaprosić do wspólnego działania aby internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Korzystając z Internetu warto, aby nie tylko dzieci znały podstawowe zasady bezpieczeństwa:
–> Twórz silne hasła – swoje konta zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Pamiętaj, żeby nie korzystać z tego samego hasła do wielu kont.
–> Używaj programu antywirusowego – dobry program powinien zatrzymać złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu
–> Nie podawaj zbyt wielu prywatnych informacji – na mediach społecznościowych często mamy opcję wypełniania pól związanych z naszym życiem – miejscem zamieszkania, ukończoną szkoła itp. Jeśli nie musisz, nie podawaj takich informacji.
Pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie. Wszystkie udostępnione przez ciebie informacje mogą zostać wykorzystane.