Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Deutsche Telekom

Deutsche Telekom wykonuje pierwsze połączenie w 5G

Po raz pierwszy w Europie udało się wykonać połączenie w 5G. Udało się to Deutsche Telekom, właścicielowi T-Mobile. Niedawno pisaliśmy o tym, że Polska chce mocno inwestować w tą technologię. Ale również i Niemcy mają ambitne plany dotyczące przyszłości komunikacji w sieciach komórkowych. Jak ogłosiła niemiecka firma telekomunikacyjna w Berlinie, udało jej się wykonać pierwsze w Europie połączenie w 5G w komercyjnej sieci komórkowej.

Zobacz też: Abonament rodzinny duet – ranking

Połączenie w 5G bez opóźnienia?

Test przeprowadzono na częstotliowci 3,7 GHz. Uzyskano prędkość przekraczającą 2 Gbps (!) i opóźnienie na poziomie zaledwie 3 milisekund (czyli tyle co nic), co jest marzeniem każdego, kto gra w dynamiczne gdy MMO. W tym teście wykorzystano infrastrukturę radiową dostarczoną przez Huawei, pracującą na będącym ciągle w opracowaniu standardzie 3GPP R 15. Warto dodać, że to połączenie w 5G tak naprawdę zostało przeprowadzone w trybie “nonstandalone”, czyli z wykorzystaniem zarówno technologii 5G jak i 4G/LTE.

Zobacz też: Tanie abonamenty bez smartfona w ofercieSprzęt połączenie w 5G

Wspólny test Deutsche Telekom i Huawei jest kolejnym etapem na drodze wprowadzenia komercyjnej sieci 5G do roku 2020. Prawdopodobnie zostanie do tego wykorzystana istniejąca sieć 4G/LTE, a to ze względu na powszechne pokrycie tą siecią.

Zobacz też: Ranking sieci komórkowych

4G/LTE potrafi osiągnąć dość imponujące prędkości. Na początku sierpnia amerykańskiemu Verizonowi, przy współpracy Ericssona i Qualcomma, udało się osiągnąć prędkość 953 Mbps w sieci bezprzewodowej. Ale to i tak dwukrotnie mniej niż w porównaniu do tego, co udało się Niemcom przy 5G.

Jednak to, co mnie zastanawia to zasięg. 5G jest pod tym względem bardziej ograniczony w porównaniu do swojego wolniejszego poprzednika i pomimo zapewnień operatrów sieci komórkowych, jest w Polsce wiele miejsc, gdzie z tym zasięgiem jest po prostu słabo. Przekonuję się o tym, za każdym razem, gdy jadę do mojej dziewczyny. W okolicy domu jej rodziców złapanie zasięgu graniczy z cudem. I to niezależnie od tego, w jakiej sieci. Zobaczmy więc, czy z coraz szybszym internetem, przyjdzie też polepszenie infrastruktury oraz zasięgu.

Zobacz też: Internet domowy 100 Mbps ranking

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *