Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Cyfrowy Polsat kupuje Netię

Cyfrowy Polsat kupuje Netię

Cyfrowy Polsat kupuje NetięMiesiąc temu upadła koncepcja dużego przejęcia w branży internetu kablowego, gdzie UPC – lider na rynku – miał przejąć trzecią w branży spółkę Multimedia Polska. Stało się tak przez przedłużające się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który miał wątpliwości, czy nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Tym razem jednak taki wątpliwości nie było i UOKiK dał zielone światło. Cyfrowy Polsat kupuje Netię.

Wezwanie do sprzedaży Netii ciągnęło się od grudnia. Jeszcze w lutym UOKiK poinformował o przedłużeniu postępowania, argumentując to tym, że musi przeanalizować lokalne rynki telewizji płatnej. Zarówno CP jak i Netia mają takie usługi, więc istniało zagrożenie ograniczenia konkurencyjności. Takowych jednak ostatecznie nie stwierdzono.

>>>Sprawdź ranking ofert na kartę<<<

W grudniu dowiedzieliśmy się, że Cyfrowy Polsat kupuje od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie informował, że wraz z Karswell Limited – spółką powiązaną z CP – planuje jeszcze 35,5 % akcji Netii.

Obecnie Cyforwy Polsat już jest największym akcjonariuszem Netii. Więcej niż 5% akcji Netii mają też takie podmioty jak:

  • Sisu Capital Limited (13,22 proc.),
  • FIP 11 FIZ AN (12,24 proc.)
  • OFE PZU Złota Jesień (10,43 proc.)
  • OFE Nationale-Nederlanden (8,05 proc.)
  • OFE Aviva BZ WBK (6,89 proc.)

Dlaczego Cyfrowy Polsat kupuje Netię?

Cyfrowy Polsat kupuje Netię z kilku powodów. Już w grudniu – ogłaszając zamiar kupna pakietu kontrolnego Netii – CP zwracał uwagę na infrastrukturę stacjonarnych usług telekomunikacyjnych oraz bazę klientów, liczącą sobie milion podmiotów (946 tys. indywidualnych i 25 tys. biznesowych).

Przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat to także bardzo ważny krok dla tej firmy w rozwijaniu i w przyszłości także sprzedaży usług związanych z technologią 5G.

>>>Zobacz też porównanie sieci komórkowych<<<

Poza tym Cyfrowy Polsat kupuje Netię także ze względu na tzw. usługi konwergentne, czyli umowy łączące w sobie usługi z różnych sektorów. Po zakupie pakietu kontrolnego, CP będzie mógł na jednej umowie zaoferować zarówno abonament komórkowy, internet domowy oraz telewizję satelitarną. Obecnie tylko Orange ma tak szeroki wachlarz.

Dlaczego Cyfrowy Polsat kupuje Netię

Jak mówi prezes Cyforwego Polsatu, Tobias Solorz:  “Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków”.

Co Wy sądzicie o takim przejęciu? Czy wpłynie ono pozytywnie na ofertę Plusa? I czy waszym zdaniem, Play oraz T-mobile będą chciały także oferować wszystkie usługi telekomunikacyjne (telefon/telewizja/internet)?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *