Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

bad rabbit

Bad Rabbit – uważaj na nowego wirusa!

bad rabbitBad Rabbit to nazwa nowego wirusa komputerowego, który zaczął wczoraj rozprzestrzeniać się po Europie.  Według ekspertów Kaspersky Lab, służy on przede wszystkim do wyłudzania okupów. Do tej pory jego ataki odnotowano w Niemczech, Turcji, Rosji i na Ukrainie. Avast informuje też o przypadkach ataków również w Polsce.

Zobacz też: Najlepszy abonament bez telefonu

Zdaniem ekspertów, jest on bardzo podobny od takich wirusów, jak WannaCry i NotPetya – czyli innych szkodliwych programów użytych niedawno do ataków hakerskich mających na celu wyłudzanie okupów. Najwyraźniej wirus rozprzestrzenia się poprzez uprzednio zhakowane rosyjskie strony mediów, takich jak agencja informacyjna Interfax, czy portal Fantanka. Początkowe infekcje dzieją się poprzez fałszywe instalatory Adobe Flash Playera. Cyberatak dotknął też między innymi lotnisko w Odessie i metro w Kijowie. Bad Rabbit krąży już również w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Abonament dla rodzin – ranking

Nie płać okupu Bad Rabbit

Badb Rabbit szyfruje dane na komputerze i domaga się zapłaty w wysokości 0,05 Bitcoina – czyli niecałe 300 dolarów – za odszyfrowanie danych. Jeżeli nie zapłacimy w wyznaczonym terminie, cena ta zaczyna rosnąć. Jednak najlepiej w przypadku ataku nie płacić. Nie mamy żadnej gwarancji, że odzyskamy nasze dane, a odmowa płacenia może zniechęcić hakerów do dalszych ataków.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Amit Serper znalazł sposób na zapobieganie atakowi. Jest on bardzo prosty. Wystarczy stworzyć pliki o nazwie “infpub.dat” oraz “cscc.dat” w folderze c:\Windows, a następnie cofnąć im wszystkie uprawnienia.

Jeżeli szukasz dobrych antywirusów na smartfona, znajdziesz je tutaj.

Zobacz też: Ranking Sieci Komórkowych

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *