Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

xiaomi oddaje pieniądze

Xiaomi będzie oddawać pieniądze użytkownikom, jeżeli zarobi za dużo?

Xiaomi będzie oddawać pieniądze użytkownikom, jeżeli zarobi za dużo?

Ledwie pisaliśmy o niezwykle oddanych fanach Xiaomi, a teraz najwyraźniej firma ta chce się odpłacić swoim klientom. I to dosłownie. Dzisiaj CEO Xiaomi, Lei Jun zapowiedział, że jeżeli firma zarobi za dużo, odda te dodatkowe zyski swoim klientom.

To dopiero nagłówek.

Xiaomi potwierdza, że jeżeli zyski (po opodatkowaniu) ze sprzedaży smartfonów, gadżetów i innych urządzeń przekroczą 5%, dodatkowa kwota zostanie rozdystrybuowana pomiędzy użytkowników. Brzmi fantastycznie, ale tak po prawdzie, jest to przede wszystkim świetny ruch PR.

Dlaczego jest to mało prawdopodobne?

Nie dlatego, że firma pochodząca z Chin może nie dotrzymać słowa. Są po prostu ku temu dwa konkretne powody.

Po pierwsze, firmy w branży telefonów komórkowych wypracowują minimalny, często znikomy, zysk na sprzedaży samego sprzętu elektronicznego. Przykładowo LG czy Samsung zarabiają przede wszystkim na sprzedaży podzespołów i na działaniach w innych sektorach, niż telefony komórkowe. Jest to tak konkurencyjna branża, że ciężko tu o duże zyski. Wyjątkiem jest Apple, które pomimo udziału w rynku sprzedaży smartfonów globalnie na poziome 18%, dostaje dla siebie 87% zysków z całego sektora sprzedaży smartfonów.

Po drugie, Xiaomi ma strategię sprzedawania telefonów z bardzo niska marżą dla siebie – jakiś czas temu sama firma przyznawała, że nie zarabia na sprzedaży telefonów. W Polsce Xiaomi kojarzone są tylko  z telefonami. Jednak firma ta to cały ekosystem, w który wliczają się też usługi z zakresu e-handlu, produktów finansowych, wideo online, różnych gadżetów (w tym produktów do inteligentnego domu) oraz innych usług cyfrowych. I to właśnie dzięki nim może zarabiać i rozwijać swoje technologie.

Szanse na to, że po zakupie telefonu Xiaomi nagle dostaniemy przelew od firmy za ten zakup są baaardzo małe. Jednak trzeba przyznać, że jest to ciekawy sposób na zwrócenie na siebie uwagi. W końcu jak często słyszycie, że jakaś firma będzie oddawać pieniądze, jeżeli zarobi za dużo?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *