Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

spotify

Spotify kontra Apple – pozew, który może wiele zmienić

Właśnie możemy obserwować bardzo ciekawe widowisko ze spółką Spotify i firmą Apple w rolach głównych. Otóż Spotify złożyło w Komisji Europejskiej skargę na Apple. O co poszło? O to, że koncern promuje własną platformę Apple Music jednocześnie ograniczając klientom dostęp do konkurencyjnych aplikacji. Prócz tego pobiera bardzo wysokie prowizje. Takie działania spółka określa jako praktyki monopolistyczne i oczekuje ingerencji ze strony Unii. Rozstrzygnięcie batalii będzie miało wpływ na finanse wielu spółek.

Sprawdź też operatorzy komórkowi w Polsce i najlepszy internet domowy.

Spotify vs Apple – nieuczciwa konkurencja

Spotify podkreśla, że wysokość prowizji pobieranej przez Apple to aż 30% od każdej transakcji przeprowadzonej w aplikacjach z AppStore. Przy tym oczywiście platforma Apple Music nie jest objęta podobnymi regulacjami, jako że jest instalowana domyślnie na urządzeniach Apple. Według Spotify takie działanie stanowi skuteczne ograniczenie konkurencji w całym środowisku iOS.

Co ważne, jak wykazują przedstawiciele prawni Spotify, nie do wszystkich aplikacji z AppStore stosowana jest taka polityka finansowa. Tymczasem spółka ze względu na 30% podatek zmuszona była podnieść opłatę za abonament Premium z 9,99 do 12,99 euro. Prócz tego aplikacje z Apple’owskiego sklepu nie mogą zawierać odnośników, które kierowałyby do promocji, zniżek. I to absolutnie nie koniec listy zarzutów!

Zobacz najlepszy abonament rodzinny porównanie i najtańszy abonament bez telefonu.

Spotify oskarża Apple także o to, że nie wyraziło zgody na dostęp do Spotify poprzez asystentkę Siri, ani na dostępność aplikacji w zegarkach Apple Watch. Do tego zarzuca koncernowi, że App Store sztucznie obniża widoczność aplikacji muzycznych będących konkurencją dla Apple Music. Spotify uważa, że Apple wykorzystuje swoją pozycję by ograniczyć konkurencję, co koniec końców odbija się na ostatecznych odbiorcach, czyli użytkownikach aplikacji.

Spółka przygotowała nawet filmik animowany, który ma pokazywać nieczyste zagrania Apple.

Rozstrzygnięcie ważne dla innych

Prawda jest taka, że nie tylko Spotify narzeka na działania Apple i wysokie prowizje. Choć nie wiemy jak Komisja Europejska odniesie się do zarzutów postawionych amerykańskiemu gigantowi, to jeśli sprawa zostanie potraktowana poważnie, jej wynik będzie miał wpływ na losy wielu firm. W zasadzie dla całego rynku aplikacji mobilnych. Jedni mogą sporo zyskać, inni sporo stracić. Czekamy więc na kolejne informacje w sprawie Spotify kontra Apple. A Wy po czyjej jesteście stronie?

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *