Porównywarka Abonamentów i Telefonów Sieci Komórkowych

Hax

Problemy Instagrama: 6 milionów kont zhakowanych

W ostatnich dniach doszło do złamania zabezpieczeń Instagrama. W wyniku defektu w oprogramowaniu, korzystając ze starszych wersji aplikacji, dało się uzyskać poufne informacje dotyczące użytkowników serwisu. Błąd ten spowodował wyciek informacji dotyczących 6 milionów użytkowników.

Zobacz też: Abonament rodzinny duet – ranking

Początkowo mówiło się, że problem ten dotknął tylko konta zweryfikowanych użytkowników. Stąd też najpopularniejsze konto na Instagramie, należące do Seleny Gomez, zostało zhakowane. W konsekwencji ten, kto tymczasowo przejął kontrolę nad tym kontem, opublikował nagie zdjęcia Justina Biebera. Krótko po tym, konto zostało zdjęte, po czym Instagram zwrócił je właścicielce. Początkowo miało to dotyczyć ograniczonej liczby kont. Jednak ludzie, którzy dokonali tego ataku, wkrótce potem stworzyli bazę danych kont, których dane pozyskali, z możliwością wyszukiwania. Następnie udostępnili tę bazę danych w Internecie, licząc sobie 10$ za jedno wyszukanie. Autor ataku dostarczył dla Daily Beast listę 1000 kont z ich danymi (w których znajdowało się 50 najpopularniejszych kont na Instagramie) w celu potwierdzenia, że faktycznie posiada te dane. Ktokolwiek stał za tym atakiem, twierdzi, że wszedł w posiadanie informacji dotyczących 6 milionów użytkowników.

Zobacz też: Tanie abonamenty bez smartfona w ofercie

Bezpieczeństwo Instagrama

W piątek strona z bazą danych zniknęła. Instagram nie ujawnił informacji, czy był za to odpowiedzialny. Jednak nawet po mimo tego, dane personalne wielu znanych osób już krążą po internecie. RepKnight, firma zajmująca się bezpieczeństwem w internecie, twierdzi, że znalazła takie informacje dotyczące Emmy Watson, Katy Perry, Neymara i wielu innych celebrytów.

Zobacz też: Ranking sieci komórkowych

Dla nich oznaczać to będzie konieczność zmiany numerów telefonów i adresów mailowych. Jednak dla nas, zwykłych użytkowników, oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, pomimo zapewnień Instagrama, o zlikwidowaniu tego błędu w systemie, nasze konta najwyraźniej są narażone na zhakowanie. I po drugie, niezweryfikowane konta również zostały narażone, a pracownicy Instagrama nie są w stanie stwierdzić, które.

Żeby nie było, uspokajam. Szanse na to, że akurat nasze konto znajduje się w takiej bazie danych jest bardzo niskie. Instagram ma około 700 milionów kont, a zaatakowanych zostało 6 milionów, czyli mniej niż jeden procent. Mimo to, lepiej sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie przejął kontroli nad naszym kontem i nie opublikował nagich fotek Justina Biebera.

Zobacz też: Internet domowy 100 Mbps ranking

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *